Playarena
Dodany: Komentarzy: 0

#21 Football Espresso: Działania bramkarza w defensywie

Bramkarz w Socca to pozycja niezwykle ważna, i to zarówno jeśli chodzi o działania w ataku, jak i w obronie. Do tej pory analizowaliśmy działania ofensywne bramkarza, który poprzez wykorzystanie umiejętności gry nogami stanowi wartość dodaną dla zespołu w fazie atakowania. Dzisiaj chciałbym skoncentrować się na działaniach bramkarza w defensywie, które jak wiadomo są głównym zadaniem zawodnika grającego na tej pozycji.

Na bramkarzu w czasie gry spoczywa ogromna odpowiedzialność, stąd musi on charakteryzować się szczególnymi predyspozycjami. Doskonała sprawność ogólna i umiejętności techniczno-taktyczne, pewność siebie, radzenie sobie z presją, utrzymanie koncentracji to podstawowe cechy dobrego bramkarza. Aby sprostać tak wysoko postawionym wymaganiom, bramkarz musi posiadać niezwykle silną psychikę.

W Socca wymiary boiska sprawiają, że bramkarze zmuszeni są często do obrony strzałów oddawanych z niewielkiej odległości, dlatego też odwaga jest moim zdaniem jedną z najważniejszych cech klasowego bramkarza. Widać to zwłaszcza w sytuacjach, kiedy bramkarz walczy o piłkę rzucając się pod nogi rozpędzonego rywala. Ponadto istotną rolą bramkarza jest komunikacja z obrońcami.

Goalkeeper z perspektywy swojej pozycji jest w stanie dostrzec zagrożenie i poprzez szybkie, konkretne przekazanie informacji partnerom, może odpowiednio wesprzeć ich w działaniach obronnych. Wielokrotnie w czasie gry bramkarz przejmuje rolę ostatniego obrońcy interweniującego poza polem karnym. Z taką sytuacją mamy do czynienia najczęściej w momencie dojścia do wysokiego pressingu (w obronie) lub przy organizacji stałego fragmentu gry (w ataku) jak np. rzut rożny. Wówczas bramkarz stara się kontrolować przestrzeń, aby w przypadku akcji przeciwnika (np. kontrataku) i podania piłki za linię obrony móc szybko zareagować, wybiec na przedpole i przerwać atak rywali. Wiąże się to z obserwacją i podjęciem odpowiedniej decyzji przez bramkarza, który cały czas musi być skoncentrowany, aby nie popełnić błędu. Tym bardziej, że poza polem karnym nie może on dotykać piłki rękoma. Zły timing działania i w konsekwencji faul bramkarza na przedpolu może mieć fatalne konsekwencje jak utrata gola oraz żółta lub czerwona kartka dla bramkarza.

We własnym polu karnym bramkarz jako jedyny z zawodników może dotykać piłkę rękoma. Atut ten sprawia, że bramkarz w swoich działaniach obronnych może stosować:

  1. odbicia piłki toczącej się po podłożu, półgórnej lub górnej,

  1. chwyt piłki toczącej się po podłożu, półgórnej lub górnej.

W polu karnym często dochodzi do pojedynków powietrznych pomiędzy bramkarzem a atakującym, zwłaszcza po dośrodkowaniach.

Przy tego rodzaju interwencjach bramkarze demonstrują doskonałą sprawność ogólną i świetną koordynacją ruchową. Po odbiciu piłki z upadkiem niezwykle ważna jest jak najszybsza reakcja bramkarza, który kiedy piłka dalej będzie w grze, musi odbudować swoją pozycję na tyle szybko, by ponownie móc interweniować np. przy próbie „dobitki” strzału.

Bramkarze w Socca wielokrotnie muszą popisywać się niesamowitym refleksem, broniąc strzały z bardzo bliskiej odległości od bramki, interweniując nie tylko rękoma, ale i nogami lub innymi częściami ciała (tułowiem, głową), aby zapobiec utracie gola.

Praca nóg pozwala bramkarzowi na szybkie przemieszczanie się w polu karnym, a także optymalne ustawienie się względem przeciwnika z piłką czy też odpowiednie skrócenie kąta. Wymaga to koncentracji, dużej aktywności i utrzymania ciągłej gotowości do działania, aby zareagować w najlepszym do obrony momencie.

Nieodpowiedni timing, spóźniona reakcja bramkarza w polu karnym stanowi olbrzymie zagrożenie utratą gola czy też faulem, który skutkować może podyktowaniem przez sędziego rzutu karnego z odległości 9 metrów od bramki, a niekiedy również wykluczeniem bramkarza z dalszej gry (czerwona kartka).

Najbardziej charakterystyczną okazją, kiedy to bramkarz ma szansę zaprezentowania pełni swojego kunsztu, jest sytuacja jeden na jeden (bramkarz vs atakujący). Brak „spalonego” powoduje, że w meczach Socca do tego typu pojedynków dochodzi niezwykle często w trakcie gry. Bramkarz w sytuacji 1vs1 musi stworzyć sobie warunki do realizacji działania technicznego. Wiąże się to głównie z odpowiednią reakcją skrócenia dystansu do zawodnika z piłką, a następnie do przyjęcia pozycji obronnej, która pozwoli na zasłonięcie jak największego obszaru „światła” bramki.

Mam tutaj na myśli pozycję, w której bramkarz obniża środek ciężkości z tułowiem lekko pochylonym do przodu i z rękoma wysuniętymi do boku. Przyjęcie prawidłowej pozycji w dogodnej odległości od atakującego zwiększy szansę na skuteczną interwencję bramkarza, pozwalając mu w momencie oddania strzału na dynamiczne wykonanie „przyklęku” na jedno z kolan w celu zasłonięcia przestrzeni pomiędzy nogami bramkarza

lub wykonanie bocznego „wypadu” jednonóż,

czy też na szybką reakcję zmiany kierunku działania w razie, gdy zawodnik z piłką zdecyduje się na jego wyminięcie.

Zachowanie tzw. „zimnej krwi” przez bramkarza jest kluczowe. Nie może on zareagować pochopnie na zwód atakującego przed strzałem.

Skuteczna interwencja bramkarza zależy od perfekcyjnego wykonania działań techniczno-taktycznych, ale po wcześniejszej analizie sytuacji boiskowej. Odpowiedni timing podjęcia decyzji, natychmiastowa reakcja, przyjęcie pozycji pozwalającej na kontrolę sytuacji 1vs1 znacznie zwiększa szansę na udaną obronę goalkeepera.

Jak wspomniałem na początku, ważnym zadaniem bramkarza jest komunikowanie się z partnerami z zespołu. Momentem, kiedy ma on istotny wpływ na działania defensywne jest organizacja stałych fragmentów gry (SFG) w obronie. Wówczas bramkarz musi wykazać się odpowiednią komunikacją oraz zdolnościami optymalnego rozmieszczenia partnerów w taki sposób, aby uniemożliwić przeciwnikowi skuteczną finalizację po rozegraniu rzutu wolnego, autu czy rzutu rożnego.

Z kolei SFG, przy obronie którego bramkarz musi wykazać się ponad przeciętnymi umiejętnościami, jest obrona rzutu karnego (z 9 metrów) wykonywanego w trakcie gry po popełnieniu przewinienia w obrębie pola karnego.

Czym jest Football Espresso i o co chodzi w tym projekcie, możecie przeczytać TUTAJ. Dwudziesty pierwszy odcinek Football Espresso już w najbliższą środę, 19 sierpnia, o godzinie 9:00.

Poprzednie odcinki:

#1 Football Espresso: Pole gry Socca

#2 Football Espresso: Strefa ZERO

#3 Football Espresso: Postawa obronna i indywidualne działanie zawodnika w sytuacji 1vs1

#4 Football Espresso: Krycie - zasada trójkąta obronnego

#5 Football Espresso: Strona mocna i strona słaba

#6 Football Espresso: Rozgrzewka

#7 Football Espresso: Główne zasady gry w ataku – wykorzystanie przestrzeni boiska

#8 Football Espresso: Pozycje na boisku zawodników atakujących w Socca

#9 Football Espresso: Systemy gry ofensywnej w Socca

#10 Football Espresso: Regeneracja

#11 Football Espresso: Gra z lotnym bramkarzem

#12 Football Espresso: Kontratak

#13 Football Espresso: Atak w przewadze liczebnej

#14 Football Espresso: Pojedynek 1vs1 w ataku

#15 Football Espresso: Wysoki pressing

#16 Football Espresso: Pivot w Socca

#17 Football Espresso: Psychologia

#18 Football Espresso: Stałe fragmenty gry w Socca

#19 Football Espresso: SFG w fazie finalizacji ataku (część 1)

#20 Football Espresso: SFG w fazie finalizacji ataku (część 2)

powrót do listy

Komentarze

Brak komentarzy
Jeżeli chcesz dodać komentarz, musisz być zalogowany. Zaloguj
Advertisement