Playarena
Dodany: Komentarzy: 0

#3 Football Espresso: Postawa obronna i indywidualne działanie zawodnika w sytuacji 1vs1

W poprzednim odcinku poznaliśmy fundamentalną zasadę gry w obronie dotyczącą prawidłowego ustawienia się – zajęcia pozycji na boisku, pomiędzy atakującym z piłką a jego celem, czyli naszą bramką. Dzisiaj chciałbym przeanalizować pracę, jaką musi wykonać obrońca, aby nie przegrać pojedynku 1vs1 z atakującym oraz by swoim indywidualnym działaniem uniemożliwił przeciwnikowi swobodne przedostanie się z piłką w kierunku bramki.

W momencie  rozpoczęcia organizacji bronienia najważniejsze jest podjęcie właściwych działań obrońcy, który widząc, że atakujący z piłką znalazł się najbliżej jego strefy działania, przejmuje odpowiedzialność za tego gracza. Bardzo istotnym elementem jest w tej sytuacji próba skrócenia dystansu (zbliżenie się) do przeciwnika, przesuwając linię obrony dalej od swojej bramki, jeśli jest to możliwe.

Równocześnie zawodnik może dodatkowo zasygnalizować wzięcie tej odpowiedzialności za przeciwnika przez uniesienie ręki lub werbalnie (np: “mój” czy “ja” - jak w poniższym przykładzie video). Taka komunikacja może pomóc współpartnerom w organizacji ich działań obronnych.

W wielu przypadkach obrońca już na etapie skracania dystansu do przeciwnika z piłką popełnia błąd robiąc to zbyt agresywnie. Kończy się to przegranym pojedynkiem 1vs1, często faulem, a taką sytuację obronną znamy z określenia “iść na raz”.

Jak w takim razie zoptymalizować działanie obronne, aby uniknąć “pójścia na raz” i wygrać pojedynek 1vs1 z atakującym z piłką? Uważam, że proces ten musimy rozłożyć na 3 fazy:

I. Ruch (przyspieszenie) - w kierunku przeciwnika z piłką,

II. Wyhamowanie - zbliżając się na optymalną odległość do rywala, osiągając dystans pozwalający na swobodną reakcję obronną w każdym z kierunków ruchu piłki,

III. Działanie - reakcja na ruch piłki, polegające na:

a. wybiciu piłki

b. odbiorze piłki

c. zablokowaniu podania progresywnego lub strzału do bramki

d. zmuszeniu rywala do podania lub prowadzenia piłki w kierunku jego bramki

e. zmuszeniu rywala do prowadzenia piłki w kierunku strefy mniejszego zagrożenia, np. do linii bocznej boiska

Realizacja działań w tych 3 fazach jest przeciwieństwem tzw. “pójścia na raz” i pozwoli nam na stworzenie optymalnych warunków do skutecznej akcji w obronie w sytuacji 1vs1, a także przesuwania coraz wyżej linii obrony i do oddalania przeciwnika od naszej bramki.

Warto na koniec zwrócić uwagę na charakterystyczną pozycję obronną zawodnika, ustawienie jego ciała względem atakującego z piłką:

  • ugięte nogi w stawach kolanowych,
  • obniżony środek ciężkości,
  • przyjmowanie i dostosowywanie pozycji ciała i nóg w taki sposób, aby zamykać dostęp do bramki, strefy ZERO,
  • koncentracja, skupienie uwagi na piłce i przygotowanie się do szybkiej reakcji.

Obrońca, aktywny w taki właśnie sposób, ma szansę na znalezienie, wyczucie odpowiedniego momentu, gdy przeciwnik straci kontrolę nad piłką i wówczas może skutecznie przejść do działania. Dodatkowym, ciekawym elementem wspomagającym gracza w obronie może być próba zdekoncentrowania atakującego i sprowokowania go do popełnienia błędu np. przez skierowanie wzroku z piłki w oczy rywala, czy też przez wykonanie zwodu defensywnego - zamarkowanie odbioru piłki.

Doskonale wiemy, że dobra praca w obronie w sytuacjach 1vs1 pozwala uniknąć tworzenia przewagi liczebnej przez przeciwnika i przekłada się często na wypracowanie szansy na wyprowadzenie skutecznego kontrataku.

Czym jest Football Espresso i o co chodzi w tym projekcie, możecie przeczytać TUTAJ. Czwarty odcinek Football Espresso już w najbliższą środę, 22 kwietnia, o godzinie 9:00.

Poprzednie odcinki:

#1 Football Espresso: Pole gry Socca

#2 Football Espresso: Strefa ZERO

powrót do listy

Komentarze

Brak komentarzy
Jeżeli chcesz dodać komentarz, musisz być zalogowany. Zaloguj
Advertisement