Playarena
Dodany: Komentarzy: 0

#16 Football Espresso: Pivot w Socca

W odcinku ósmym określiliśmy pozycje zawodników na boisku Socca. Jedną z najbardziej charakterystycznych z nich jest pivot, czyli gracz ustawiony najdalej od własnej bramki, a więc najbardziej wysunięty w swoim zespole. Przy analizie systemów gry ofensywnej (odc. 9), wspomnieliśmy o typowych ustawieniach z jednym pivotem (1-3-1-1, 1-4-0-1) lub z dwoma pivotami (1-2-1-2, 1-3-0-2).

Gra na tej pozycji jest niezwykle wymagająca. Zawodnik pełniący rolę pivota często ustawiony jest tyłem do kierunku ataku (do bramki przeciwnika) i musi zmagać się z presją wywieraną przez przeciwnika poruszającego się za jego plecami. Na pivocie spoczywa olbrzymia odpowiedzialność, gdyż strata piłki w takim momencie (będąc tyłem do bramki rywala) może spowodować, że drużyna przeciwna wyprowadzi groźny kontratak.

W meczach Socca możemy zaobserwować, że zawodnicy grający na pozycji pivota charakteryzują się najczęściej bardzo dobrymi warunkami fizycznymi, które oprócz doskonałej techniki przyjęcia piłki, są niezwykle pomocne w sytuacji ochrony piłki przed przeciwnikiem. Umiejętność gry ciałem, dobre czucie piłki to z pewnością zalety pivota, który podejmuje walkę z obrońcą “na plecach”.

Odpowiedni timing wybiegnięcia na wolną pozycję jest kluczowy dla pivota. Wymaga to bardzo dobrej analizy sytuacji boiskowej, obserwacji piłki i decyzji uwolnienia się od obrońcy w odpowiednim momencie, aby otrzymać podanie od partnera z obwodu. Kontrola przestrzeni i wyjście przed rywala sprawi, że w momencie przyjęcia piłki pivot uzyska przewagę nad obrońcą, który będzie musiał uważać, żeby nie popełnić faulu na atakującym. 

Jednym z ważniejszych zadań pivota jest próba wykreowania dla siebie okazji strzeleckiej po przyjęciu podanej z obwodu piłki. Wygranie pojedynku z przeciwnikiem „na plecach” jest niezwykle trudnym zadaniem dla pivota, który w pierwszej kolejności musi skoncentrować się na ochronie piłki (umiejętność gry ciałem), a następnie oszukać rywala zwodem, balansem, aby znaleźć przestrzeń do wykonania półobrotu z piłką i oddania strzału do bramki. Wymaga to od pivota, oprócz niemałych umiejętności technicznych, przede wszystkim niesamowitego wyczucia dystansu do rywala i w odpowiedniej chwili podjęcia decyzji o wykonaniu półobrotu z piłką.

Innym z wanych zadań pivota jest kreowanie okazji dla partnerów z ataku.  Dobry pivot cały czas, nawet pod presja ze strony przeciwnika, obserwuje przestrzeń i potrafi wykorzystać okazję do podania piłki (po przyjęciu, bez przyjęcia) do partnera wybiegającego na pozycję. Analiza sytuacji boiskowej jest niezbędna do skutecznej gry pivota.

W Socca, z racji przepisu o braku “spalonego”, pivot może wykorzystywać przestrzeń całego boiska, nawet za plecami obrońców. Pozwala to na “wydłużenie” pola gry, otwarcie przestrzeni pomiędzy liniami obrony, tworząc wolne miejsce do działań ofensywnych dla partnerów z ataku. Pivot ustawiony w pobliżu linii końcowej boiska może stworzyć okazję do zdobycia gola dla innych zawodników z zespołu, np. poprzez tzw. podanie wsteczne do partnera pojawiającego się przed bramką przeciwnika.

Również w sytuacji kiedy pivot znajduje się tylko przed bramkarzem rywali (za plecami obrońców) i otrzymuje podanie za linie obrony, staje przed szansą zdobycia gola.

Rolą pivota jest również wspomaganie partnerów z zespołu w posiadaniu piłki. Nie każde bowiem rozegranie piłki z pivotem musi kończyć się natychmiastową finalizacją. W przypadku np. korzystnego wyniku, dzięki umiejętnemu wykorzystaniu pivota i ochronie przez niego piłki, drużyna może dłużej budować swoje akcje zmuszając przeciwników do ciągłego przemieszczania się w obronie, a następnie znaleźć odpowiedni moment na przyspieszenie i finalizację swojego ataku.

Pivot doskonale potrafi także wesprzeć partnerów w momencie pressingu przeciwnika. Dzięki umiejętnemu “zastawieniu” i utrzymaniu się przy piłce (często przyjmując ją z powietrza po długim podaniu od kolegi z zespołu), możliwe jest przeniesienie ciężaru gry na połowę przeciwnika, wykreowanie okazji bramkowej,  czy chociażby wywalczenie stałego fragmentu gry jak: rzut rożny, aut , rzut wolny - bliżej bramki rywali.

Czym jest Football Espresso i o co chodzi w tym projekcie, możecie przeczytać TUTAJ. Siedemnasty odcinek Football Espresso już w najbliższą środę, 22 lipca, o godzinie 9:00.

Poprzednie odcinki:

#1 Football Espresso: Pole gry Socca

#2 Football Espresso: Strefa ZERO

#3 Football Espresso: Postawa obronna i indywidualne działanie zawodnika w sytuacji 1vs1

#4 Football Espresso: Krycie - zasada trójkąta obronnego

#5 Football Espresso: Strona mocna i strona słaba

#6 Football Espresso: Rozgrzewka

#7 Football Espresso: Główne zasady gry w ataku – wykorzystanie przestrzeni boiska

#8 Football Espresso: Pozycje na boisku zawodników atakujących w Socca

#9 Football Espresso: Systemy gry ofensywnej w Socca

#10 Football Espresso: Regeneracja

#11 Football Espresso: Gra z lotnym bramkarzem

#12 Football Espresso: Kontratak

#13 Football Espresso: Atak w przewadze liczebnej

#14 Football Espresso: Pojedynek 1vs1 w ataku

#15 Football Espresso: Wysoki pressing

powrót do listy

Komentarze

Brak komentarzy
Jeżeli chcesz dodać komentarz, musisz być zalogowany. Zaloguj
Advertisement