Playarena
Dodany: Komentarzy: 0

#18 Football Espresso: Stałe fragmenty gry w Socca

W poprzednich odcinkach naszego cyklu skupialiśmy się na momentach gry Socca takich jak atakowanie, bronienie, a także na fazach przejściowych, po odbiorze i po stracie piłki. Dzisiaj chciałbym poruszyć temat stałych fragmentów gry (SFG). Dla drużyny atakującej jest to moment na przeprowadzenie akcji ofensywnej w sytuacji tzw. piłki „stojącej”, czyli po wcześniejszym jej wyjściu za pole gry albo po faulu przeciwnika.

Z założenia atakujący każdorazowo mają czas na przygotowanie SFG, a więc moment ten wydaje się niezwykle korzystny dla zawodników, tym bardziej, że w czasie każdego meczu rozgrywek playarena.pl czy też Mistrzostw Świata Socca wykonywanych jest po kilkanaście różnego rodzaju SFG.

Jakie stałe fragmenty gry wyróżniamy?

Rozpoczęcie gry ze środka boiska - jest to SFG, który każda drużyna wykonuje w czasie meczu przynajmniej jeden raz, rozpoczynając pierwszą lub drugą część (pierwszą lub drugą połowę meczu). Kolejne wykonanie tego SFG będzie mieć miejsce zawsze po stracie gola. Statystycznie atakujący rzadko próbują od razu z rozpoczęcia przejść do szybkiej finalizacji ataku, starając się raczej na spokojne budowanie ataku pozycyjnego. Niektóre drużyny podejmują próbę zakończenia akcji strzałem po tym SFG.

Aut bramkowy - wykonywany nogą z obrębu pola bramkowego najczęściej przez bramkarza. Ten SFG, mimo że wykonywany z miejsca znacznie oddalonego od bramki przeciwnika, często jest niezwykle groźny dla drużyny broniącej. Zwłaszcza przy wysokim pressingu obrońców, dzięki dokładnemu podaniu bramkarza, atakujący mają szansę na stworzenie okazji bramkowej i finalizację.

Aut z linii bocznej boiska - wykonywany nogą z linii bocznej boiska z miejsca, w którym piłka opuściła pole gry. W zależności od strefy boiska, z której wykonywany jest aut, możemy określić „stopień zagrożenia”. Im bliżej bramki przeciwnika (strefa finalizacji), tym ten SFG będzie bardziej „korzystny” dla atakujących, gdyż łatwiej będzie przejść do jego finalizacji. W strefie inicjacji ataku, tak jak w przypadku autu bramkowego, przy wysokim pressingu, możliwe jest zaskoczenie rywali podaniem w okolice bramki przeciwnika. W strefie rozwinięcia natomiast (strefa średnia obrony) aut boczny najczęściej jest okazją do spokojnego budowania ataku pozycyjnego. Bez wątpienia, auty wykonywane w strefie finalizacji są najniebezpieczniejsze dla broniących, gdyż ich lokalizacja pozwala na finalizację już po pierwszym podaniu piłki.

Korner (rzut rożny) - wykonywany nogą z narożnika boiska w strefie finalizacji. Po tym SFG pada wiele goli w meczach Socca, ponieważ tak jak w przypadku autu wykonywanego blisko bramki przeciwnika, drużyna atakująca ma szansą na oddanie strzału do bramki bezpośrednio po pierwszym podaniu.

Rzut wolny - wykonywany z miejsca przewinienia, po faulu, po niebezpiecznym zagraniu, po wykonaniu niedozwolonego wślizgu lub po dotknięciu piłki ręką przez przeciwnika. Sytuacja, po której także pada wiele goli w Socca. W tym przypadku również wiele zależy od miejsca, z którego wykonywany jest ten SFG. Wyróżniamy rzut wolny bezpośredni i pośredni.

Rzut karny - wykonywany w czasie meczu po faulu w polu karnym, z odległości 9 metrów od bramki.

Także przy remisie w fazie pucharowej Mistrzostw Świata Socca - jako pojedynek 1vsBR (1 na bramkarza), gdzie zawodnik rozpoczyna akcję z linii środkowej boiska, a na oddanie strzału ma maksymalnie 10 sekund.

Każdy stały fragment gry może być okazją do zastosowania tzw. ataku szybkiego. W momencie kiedy przeciwnicy nie zdążą ustawić się odpowiednio w defensywie, wykonujący SFG może wykorzystać złą organizację obrony i zaskoczyć przeciwników szybkim rozegraniem SFG. Atak szybki zależy więc od bardzo dobrej analizy sytuacji boiskowej i natychmiastowej reakcji wykonującego oraz jego partnerów.


W kolejnych odcinkach zajmiemy się omówieniem SFG jak: rzut wolny, aut boczny oraz korner w strefie finalizacji ataku.

Czym jest Football Espresso i o co chodzi w tym projekcie, możecie przeczytać TUTAJ. Dziewiętnasty odcinek Football Espresso już w najbliższą środę, 5 sierpnia, o godzinie 9:00.

Poprzednie odcinki:

#1 Football Espresso: Pole gry Socca

#2 Football Espresso: Strefa ZERO

#3 Football Espresso: Postawa obronna i indywidualne działanie zawodnika w sytuacji 1vs1

#4 Football Espresso: Krycie - zasada trójkąta obronnego

#5 Football Espresso: Strona mocna i strona słaba

#6 Football Espresso: Rozgrzewka

#7 Football Espresso: Główne zasady gry w ataku – wykorzystanie przestrzeni boiska

#8 Football Espresso: Pozycje na boisku zawodników atakujących w Socca

#9 Football Espresso: Systemy gry ofensywnej w Socca

#10 Football Espresso: Regeneracja

#11 Football Espresso: Gra z lotnym bramkarzem

#12 Football Espresso: Kontratak

#13 Football Espresso: Atak w przewadze liczebnej

#14 Football Espresso: Pojedynek 1vs1 w ataku

#15 Football Espresso: Wysoki pressing

#16 Football Espresso: Pivot w Socca

#17 Football Espresso: Psychologia

powrót do listy

Komentarze

Brak komentarzy
Jeżeli chcesz dodać komentarz, musisz być zalogowany. Zaloguj
Advertisement