Playarena
Dodany: Komentarzy: 0

#12 Football Espresso: Kontratak

W poprzednich odcinkach analizowaliśmy i omawialiśmy sytuacje boiskowe w odniesieniu do procesu atakowania oraz bronienia. Socca to gra niezwykle dynamiczna, w której dostrzegamy wiele momentów, kiedy występują szybkie przejścia (tranzycje) z obrony do ataku, a także z ataku do obrony. Dzisiaj chciałbym skoncentrować się na tym pierwszym, czyli przejściem z obrony do ataku.

Celem zespołu, który broni, jest nie tylko samo uniemożliwienie zdobycia gola przez przeciwnika. Drużyna w fazie bronienia ma również na celu, jeśli jest to możliwe, przejścia do ataku i jego finalizacji po odbiorze piłki rywalom. Taką sytuacją jest kontratak, który jest natychmiastową reakcją, „odpowiedzią” broniących na atak przeciwnika. Na Mistrzostwach Świata Socca czy też w rozgrywkach playarena.pl mamy do czynienia z licznymi akcjami, zakończonymi zdobyciem gola, po wcześniejszym odbiorze piłki i szybkim przejściu do ofensywy.

Kluczowym słowem jest tutaj „szybkość”. Chodzi oczywiście o szybkość podejmowania decyzji na boisku w momencie odbioru piłki. „Szybko” nie znaczy bowiem - pochopnie, gdyż w Socca możemy zaobserwować wiele nieskutecznych, przerwanych kontrataków, spowodowanych właśnie błędnymi, zbyt pochopnymi decyzjami zawodników, (brak precyzji, nadmierna szybkość wykonania), a w efekcie zakończonych stratą piłki na rzecz przeciwnika.

W czasie gry możemy wyróżnić sytuacje, po których mamy szansę na wyprowadzenie skutecznego kontrataku:

  1. przejęcie piłki w momencie ataku przeciwników,

  1. przejęcie piłki w momencie wykonywania stałego fragmentu gry przez przeciwników, jak np. rzut rożny czy aut,

  1. podanie bramkarza po obronie strzału lub po przechwycie piłki w momencie ataku przeciwników,

  1. przejęcie piłki w momencie przeprowadzania kontrataku przez przeciwników.

W prezentowanych przykładach możemy zauważyć, jak duże znaczenie ma miejsce (strefa, sektor boiska), w którym dochodzi do odbioru piłki i tym samym do rozpoczęcia kontrataku. W strefie wysokiej, bliżej bramki przeciwnika, odbiór piłki pozwala nam na przeprowadzenie krótkotrwałej akcji, którą możemy finalizować strzałem do bramki, często samodzielnie, bez pomocy partnerów.

W przypadku inicjowania kontrataku w strefie średniej lub niskiej, mamy więcej przestrzeni i dalszy dystans do bramki przeciwnika. Będziemy potrzebować zatem działań, które pozwolą nam na jego organizację i rozwinięcie, czyli: nadanie odpowiedniego tempa, oskrzydlenie przez wspierających partnerów (np. wykonując obieg za plecy partnera z piłką), stworzenie przewagi liczebnej nad rywalami, które ułatwi nam dojście do sytuacji bramkowej. Ustawienie atakujących oraz broniących nie zawsze będzie korzystne do przeprowadzenia kontrataku. Do tego dochodzi miejsce rozpoczęcia kontrataku oraz przestrzeń do bramki przeciwnika, które będą determinowały nasze działania ofensywne. Dlatego tak ważna jest analiza sytuacji boiskowej i szybkie podjęcie decyzji przez zawodników w momencie odbioru piłki i przejściu do kontrataku. Nadanie tempa, utrzymanie przewagi liczebnej, tworzenie przez atakujących linii podania dla partnera z piłką to elementy, które pomogą nam na skuteczne zakończenie akcji.

Musimy równocześnie pamiętać o tym, że konsekwencją nieudanego kontrataku (np.: po stracie piłki) może być stworzenie niebezpiecznej sytuacji ze strony przeciwnika. Zatem ważnym jest, aby w realizację kontrataku nie angażować wszystkich zawodników pola. Dobra analiza może pozwolić zawodnikom na kontrolę sytuacji i podjęcie decyzji o asekuracji partnerów biorących udział w działaniach ofensywnych. Ponadto pamiętajmy, że nie każdy kontratak musi prowadzić do finalizacji. W warunkach niekorzystnych, jak np.: brak przewagi liczebnej, warto wstrzymać akcję ofensywną i przejść do organizacji ataku pozycyjnego.

Czym jest Football Espresso i o co chodzi w tym projekcie, możecie przeczytać TUTAJ. Trzynasty odcinek Football Espresso już w najbliższą środę, 24 czerwca, o godzinie 9:00.

Poprzednie odcinki:

#1 Football Espresso: Pole gry Socca

#2 Football Espresso: Strefa ZERO

#3 Football Espresso: Postawa obronna i indywidualne działanie zawodnika w sytuacji 1vs1

#4 Football Espresso: Krycie - zasada trójkąta obronnego

#5 Football Espresso: Strona mocna i strona słaba

#6 Football Espresso: Rozgrzewka

#7 Football Espresso: Główne zasady gry w ataku – wykorzystanie przestrzeni boiska

#8 Football Espresso: Pozycje na boisku zawodników atakujących w Socca

#9 Football Espresso: Systemy gry ofensywnej w Socca

#10 Football Espresso: Regeneracja

#11 Football Espresso: Gra z lotnym bramkarzem

powrót do listy

Komentarze

Brak komentarzy
Jeżeli chcesz dodać komentarz, musisz być zalogowany. Zaloguj
Advertisement