Playarena
Dodany: Komentarzy: 0

#15 Football Espresso: Wysoki pressing

Wysoki pressing, czyli działania obronne już na połowie przeciwnika to sytuacja, którą bardzo często obserwujemy na boiskach Socca. Moment obrony wysokiej stwarza szansę broniącym na odbiór piłki blisko bramki przeciwnika, przejście do ataku i finalizację.

Wymiary boiska Socca, gdzie zawodnicy mają do wykorzystania niedużą przestrzeń, sprzyjają stosowaniu wysokiego pressingu. Niezwykle istotna w tym przypadku jest organizacja działań obronnych, odpowiednie rozmieszczenie broniących, analiza sytuacji boiskowej, współpraca i komunikacja obrońców. To wszystko ma na celu zmuszenie atakujących do popełnienia błędu, do straty lub wybicia piłki.

Tak jak prezentowałem w pierwszym odcinku naszego cyklu, wysoki pressing jest realizowany w taki sposób, że pierwszą linię obrony wyznacza minimum jeden zawodnik ustawiony na wysokości ¾ od bramki broniących. Bardzo ważne będzie zachowanie optymalnej odległości pomiędzy wszystkimi broniącymi, w celu ograniczenia przestrzeni boiska dla rywali inicjujących atak. Koordynacja działań partnerów w obronie jest niezbędna przy realizacji wysokiego pressingu. Nieskuteczne będzie osamotnione działanie broniącego, który bez pomocy współpartnerów, w pojedynkę zdecyduje się na zastosowanie pressingu. Tego typu zachowanie, nieskoordynowane, bez komunikacji z pozostałymi obrońcami może sprokurować okazję dla przeciwników do uzyskania przewagi liczebnej i do rozwinięcia groźnego ataku.

Organizacja obrony wysokiej to wspólne działanie wszystkich zawodników broniących, którzy swoim ustawieniem ograniczają przestrzeń do rozwinięcia ataku przeciwnika. Począwszy od pierwszej linii obrony, która inicjuje wywieranie presji na rywali, poprzez wsparcie drugiej linii obrony, która pomaga i zabezpiecza działania pierwszej, kończąc na pracy trzeciej linii obrony, która jest dopełnieniem aktywności dwóch pierwszych linii obrony. Nie możemy zapominać o roli bramkarza, który zamyka całą strukturę obronną (tworzy ostatnią linię obrony) i w razie konieczności musi być przygotowany na reakcję na przedpolu.

Stąd niezwykle istotna jest analiza sytuacji i komunikacja partnerów na boisku, aby znaleźć odpowiedni moment na dojście do pressingu. Zbyt duże odległości pomiędzy liniami obrony sprawią, że drużyna przeciwna skutecznie wykorzysta pozostawioną przestrzeń i swobodnie przedostanie się pod naszą bramkę.

Dobrą okazją do zastosowania pressingu może być wsteczne podanie piłki, czyli w kierunku własnej bramki czy też błąd przyjęcia piłki przez przeciwnika. Taka sytuacja często staje się bodźcem do podjęcia decyzji o „dojściu” do pressingu i próbą sprowokowania rywali do straty piłki w okolicach ich bramki.

Sygnałem do zastosowania wysokiego pressingu może być moment, kiedy drużyna przeciwna wykonuje stały fragment gry, np.: aut, w strefie finalizacji. Zespół broniący ma wtedy czas na organizację struktury obronnej oraz krycia tak, aby w sposób skoordynowany przejść do pressingu.

Najczęstszym momentem „dojścia” do wysokiego pressingu, który mogliśmy zaobserwować w trakcie meczów Mistrzostw Świata Socca, jest wykonanie przez przeciwników innego stałego fragmentu gry- autu od bramki. Czas przygotowania się atakujących do inicjacji ataku w sytuacji autu bramkowego jest, tak samo dla broniących, okazją do dobrego zorganizowania się w obronie w celu przejścia do pressingu i odzyskania piłki.

Jak wiemy, w fazie inicjacji ataku, wiele zespołów wykorzystuje umiejętności gry nogami swojego bramkarza, aby stworzyć w tej strefie boiska przewagę liczebną nad broniącymi, i aby dzięki temu rozwinąć atak oraz przedostać się pod bramkę przeciwnika. Broniący również w tego typu sytuacjach mogą zdecydować się na zastosowanie pressingu przez zaatakowanie bramkarza w momencie kiedy otrzyma on podanie od swojego partnera. Najistotniejszy jest tutaj element zaskoczenia bramkarza poprzez „agresywne” działanie zawodnika z pierwszej linii obrony, który „nabiega” na bramkarza zamykając jednocześnie drogę podania do przeciwnika, za którego był wcześniej odpowiedzialny. Obrońca, który decyduje się na pressing na bramkarza, musi wcześniej zanalizować sytuację na boisku, ocenić czy dystans do bramkarza pozwoli mu na udaną akcję w obronie, czyli odzyskanie piłki.

Do wysokiego pressingu możemy przechodzić również bezpośrednio po naszej stracie piłki w strefie finalizacji, kiedy zauważamy, że przeciwnicy nie są optymalnie rozmieszczeni, aby wyprowadzić skuteczny kontratak. Nagła decyzja, poparta szybką analizą sytuacji, może zaskoczyć rywali, nie tylko opóźnić ich akcję ofensywną, ale przede wszystkim sprawić, że odzyskamy piłkę.

W odcinku dziewiątym, kiedy omawialiśmy systemy gry ofensywnej, wspomnieliśmy, że najczęstszym ustawieniem atakujących w sytuacji obrony wysokiej jest: 1-2-1-2, czyli: bramkarz – 2 rozgrywających – wysunięty rozgrywający - 2 pivotów. Dla broniących, taka sytuacja daje możliwość zorganizowania się, stworzenia linii obronnych tak, aby kontrolować przestrzeń i próbować odzyskać piłkę. Udany pressing wymaga spełnienia wszystkich warunków, które prezentowałem powyżej.

Równocześnie musimy pamiętać o wszystkich innych zasadach omawianych we wcześniejszych odcinkach, dotyczących: strony mocnej (odc. 5), krycia- zasady „trójkąta obronnego” (odc. 4), postawy obronnej i indywidualnym działaniu w sytuacji 1x1 (odc. 3). Korelacja tych wszystkich działań plus odpowiednia komunikacja, zachowanie optymalnych odległości pomiędzy liniami obrony, współpraca, asekuracja, na pewno stworzą szansę na skuteczne działania obronne przy stosowaniu wysokiego pressingu oraz późniejszego przejścia do ataku na bramkę przeciwnika.

Czym jest Football Espresso i o co chodzi w tym projekcie, możecie przeczytać TUTAJ. Szesnasty odcinek Football Espresso już w najbliższą środę, 15 lipca, o godzinie 9:00.

Poprzednie odcinki:

#1 Football Espresso: Pole gry Socca

#2 Football Espresso: Strefa ZERO

#3 Football Espresso: Postawa obronna i indywidualne działanie zawodnika w sytuacji 1vs1

#4 Football Espresso: Krycie - zasada trójkąta obronnego

#5 Football Espresso: Strona mocna i strona słaba

#6 Football Espresso: Rozgrzewka

#7 Football Espresso: Główne zasady gry w ataku – wykorzystanie przestrzeni boiska

#8 Football Espresso: Pozycje na boisku zawodników atakujących w Socca

#9 Football Espresso: Systemy gry ofensywnej w Socca

#10 Football Espresso: Regeneracja

#11 Football Espresso: Gra z lotnym bramkarzem

#12 Football Espresso: Kontratak

#13 Football Espresso: Atak w przewadze liczebnej

#14 Football Espresso: Pojedynek 1vs1 w ataku

powrót do listy

Komentarze

Brak komentarzy
Jeżeli chcesz dodać komentarz, musisz być zalogowany. Zaloguj
Advertisement