Playarena
Dodany: Komentarzy: 0

#9 Football Espresso: Systemy gry ofensywnej w Socca

W ostatnim odcinku poznaliśmy charakterystyczne pozycje na boisku zawodników Socca. Dzisiaj chciałbym umiejscowić te pozycje w poszczególnych systemach gry ofensywnej.

Systemy gry ofensywnej w Socca

Myśląc o systemie gry, czyli o określonym, początkowym ustawieniu się zawodników mających swoje zadania do realizacji, musimy pamiętać o tym, że Socca jest grą niezwykle dynamiczną, charakteryzującą się dużą zmiennością tempa oraz licznymi rotacjami zawodników. System gry będzie niezwykle pomocny w aspekcie organizacji ataku, stworzenia pewnej struktury, dzięki której będziemy mogli przejść do realizacji obranego planu taktycznego, strategii gry. Natomiast, jak możemy zaobserwować, w czasie gry ustawienia ulegają ciągłym zmianom, poprzez rotacje zawodników, ich mobilność, ruch w ofensywie. Zatem od strony funkcjonalnej możemy pokusić się o stwierdzenie, że ta zmienność ustawień sprawia, że różne systemy gry wzajemnie się przenikają w trakcie gry.

Analizując grę ofensywną drużyn biorących udział w Mistrzostwach Świata Socca, chciałbym zaprezentować „w pigułce” najczęściej stosowane ustawienia, wyodrębniając najbardziej popularne systemy, w odniesieniu do których, każdy zawodnik zajmuje określoną pozycję na boisku.

1-3-1-1

W tym ustawieniu wyróżniamy BRAMKARZA, trzech zawodników odwodowych (ROZGRYWAJĄCEGO oraz dwóch SKRZYDŁOWYCH), WYSUNIĘTEGO ROZGRYWAJĄCEGO poruszającego się pomiędzy liniami obrony przeciwnika oraz PIVOTA - grającego wysoko, w strefie finalizacji. System bardzo popularny, stosowany głównie przeciwko obronie wysokiej i średniej. Plusem tego ustawienia jest możliwość wykorzystywania wolnej przestrzeni w bocznych sektorach boiska (podejmowanie pojedynków 1vs1 czy też podania do pivota wzdłuż linii boczne)j. Dużą odpowiedzialnością obarczony jest w tym systemie wysunięty rozgrywający, który pomaga zawodnikom obwodowym w kreowaniu ataku, a także wspiera pivota w działaniach prowadzących do finalizacji.

1-4-0-1

W tym ustawieniu wyróżniamy BRAMKARZA, czterech zawodników odwodowych (dwóch ROZGRYWAJĄCYCH oraz dwóch SKRZYDŁOWYCH), a także PIVOTA - grającego wysoko, w strefie finalizacji. System bardzo uniwersalny, stosowany zarówno  przeciwko obronie wysokiej, średniej, jak i niskiej. Pozostawienie wolnej przestrzeni boiska pomiędzy zawodnikami obwodowymi a pivotem sprawia, że drużyna atakująca ma wiele możliwości do rozwijania ataków w bocznych, jak i w środkowym sektorze boiska. Ponadto stwarza okazję dla pivota na pojedynek w sytuacji 1vs1 z obrońcą. Skuteczne podanie piłki z obwodu do pivota ma szansę „przejścia” linii obrony, tworzonych przez czterech broniących zawodników. Stąd łatwo również o stworzenie przewagi liczebnej przez atakujących po wsparciu pivota, kiedy otrzyma podanie.

1-3-0-2

W tym ustawieniu wyróżniamy BRAMKARZA, trzech zawodników odwodowych (ROZGRYWAJĄCEGO oraz dwóch SKRZYDŁOWYCH), a także dwóch PIVOTÓW - grających wysoko, w strefie finalizacji. System bardzo uniwersalny, stosowany zarówno  przeciwko obronie wysokiej, średniej, jak i niskiej. Podobnie jak w przypadku systemu 1-4-0-1, drużyna atakująca chce tym ustawieniem zwiększyć odległości pomiędzy liniami obrony przeciwnika i stworzyć jak najwięcej wolnej przestrzeń do działania pivotów w sytuacji 2vs2 w strefie finalizacji. Daje to dużo możliwości współpracy pomiędzy pivotami, a także szansę na wsparcie ze strony zawodników obwodowych i tym samym stworzenia przewagi liczebnej pod bramką rywali.

1-2-1-2

W tym ustawieniu wyróżniamy BRAMKARZA, dwóch zawodników odwodowych (ROZGRYWAJĄCYCH w bocznych sektorach boiska), WYSUNIĘTEGO ROZGRYWAJĄCEGO poruszającego się pomiędzy liniami obrony przeciwnika, a także dwóch PIVOTÓW - grających wysoko, w strefie finalizacji. System ten jest stosowany głównie przy wysokiej obronie przeciwnika. Dostrzegamy tutaj ogromną rolę bramkarza, który musi wykazać się dużą umiejętnością rozgrywania piłki nogami w sytuacji kiedy zostaje agresywnie zaatakowany przez jednego z broniących. Dzięki temu ustawieniu, bardzo często stosowane są podania progresywne od rozgrywających do pivotów przy wykorzystaniu wolnej przestrzeni w bocznych sektorach boiska. Minusem tego ustawienia jest ryzyko straty piłki w środkowym sektorze boiska przez wysuniętego rozgrywającego, co może skutkować okazją do kontrataku w przewadze liczebnej przeciwników, na przykład w sytuacji 3vs2+BR.

1-5-0-0

W tym ustawieniu wyróżniamy BRAMKARZA oraz pięciu zawodników odwodowych (trzech ROZGRYWAJĄCYCH i dwóch SKRZYDŁOWYCH(. Jest to system gry stosowany tylko przez nieliczne zespoły, ale w mojej opinii ma szansę w kolejnych latach mocno ewoluować. Charakteryzuje się brakiem stałego, „klasycznego” pivota. Ponadto wszyscy atakujący starają się zajmować pozycję otwartą, czyli przodem do kierunku ataku. Wymaga to ciągłego ruchu, rotacji zawodników, którzy szukają okazji do wykorzystania przestrzeni za plecami broniących. Zawodnicy obwodowi, dzięki swojej mobilności, pojawiają się (ale tylko chwilowo) na nominalnej pozycji zajmowanej przez wysuniętego rozgrywającego lub pivota. W działaniach ofensywnych chodzi o to, aby możliwie jak najbardziej spłaszczyć linie obrony przeciwnika, „wyciągając” rywali ze strefy ZERO. Stwarza to okazje do pojedynków 1vs1 w bocznych sektorach boiska oraz do stosowania podań progresywnych na wolne pole do graczy wbiegających „za plecy” przeciwnika.

Rozwinięciem tematu gry w ataku, funkcjonowania systemów, omówieniem działań i konceptów gry ofensywnej, będziemy zajmować się w kolejnych odcinkach naszego cyklu.

Czym jest Football Espresso i o co chodzi w tym projekcie, możecie przeczytać TUTAJ. Dziesiąty odcinek Football Espresso już w najbliższą środę, 3 czerwca, o godzinie 9:00.

Poprzednie odcinki:

#1 Football Espresso: Pole gry Socca

#2 Football Espresso: Strefa ZERO

#3 Football Espresso: Postawa obronna i indywidualne działanie zawodnika w sytuacji 1vs1

#4 Football Espresso: Krycie - zasada trójkąta obronnego

#5 Football Espresso: Strona mocna i strona słaba

#6 Football Espresso: Rozgrzewka

#7 Football Espresso: Główne zasady gry w ataku – wykorzystanie przestrzeni boiska

#8 Football Espresso: Pozycje na boisku zawodników atakujących w Socca

powrót do listy

Komentarze

Brak komentarzy
Jeżeli chcesz dodać komentarz, musisz być zalogowany. Zaloguj
Advertisement