Playarena

#1 Football Espresso: Pole gry Socca

W pierwszym odcinku Football Espresso przybliżę Wam podstawowe pojęcia, od których warto zacząć naukę teorii o piłce nożnej sześcioosobowej. Na początek wytłumaczę czym dokładnie jest pole gry, a także przedstawię podział boiska na sektory oraz strefy (zarówno w obronie, jak i w ataku).

Pole gry

Boisko do gry Socca to przestrzeń ograniczona liniami tworzącymi prostokąt (na Mistrzostwach Świata w piłce noznej 6-osobowej ma on: 48m długości i 27m szerokości, czyli 1296 m²), na którym dwie drużyny, każda składająca się z 6 zawodników (bramkarz oraz 5 zawodników pola), rywalizują o zwycięstwo w czasie 40 minut gry (2 połowy po 20 minut).

Aby dobrze zrozumieć istotę gry Socca musimy optymalnie wykorzystywać przestrzeń, czyli pole gry, które mamy do dyspozycji. Przepisy gry Socca dotyczące braku “spalonego” dają nam nieograniczone możliwości w zagospodarowaniu przestrzeni przez zawodników.

Dlatego niezwykle ważny jest podział boiska, którego wprowadzenie pomoże nam (trenerom, zawodnikom) odpowiednio interpretować wszystkie aspekty gry, czyli inaczej momenty, które występują w czasie gry, a są to:

Te sześć momentów, które będę szczegółowo opisywał w kolejnych odcinkach, determinują grę Socca. Uogólniając, mamy do czynienia w czasie gry z atakowaniem i bronieniem, dlatego też podział boiska również musi mieć każdorazowo odniesienie do procesów ofensywnych i defensywnych.

Ponadto każdy zawodnik dzięki temu, że pozna wszystkie charakterystyczne miejsca, punkty odniesienia na boisku, będzie mógł z łatwością zrozumieć jak optymalnie  wykorzystywać daną przestrzeń i skutecznie interpretować sytuacje boiskowe.

Oprócz linii okalających boisko Socca (dwóch bocznych i dwóch końcowych) mamy też inne oznaczenia stałe, nakreślone na polu gry:

• linie pola karnego
  • linię środkową wraz z kołem środkowym
  • punkt rzutu karnego - oddalonego 9 metrów od bramki.

Chciałbym wzbogacić podział boiska na tzw. sektory oraz strefy, wyznaczone przez linie umowne, niewidoczne w czasie gry.

Podział na sektory

Wyróżniamy 3 sektory boiska: jeden środkowy oraz dwa sektory boczne. Granice między sektorami wyznaczają na planszy linie przerywane, będące przedłużeniem linii bocznych pola karnego. Ponadto, w sektorze środkowym widzimy linię (na czerwono), którą nazywamy osią środkową, która dzieli nam pole gry na dwie równe części: prawą i lewą stronę boiska.

Taki podział na sektory boiska pozwoli nam na zrozumienie oraz realizację wielu działań zarówno ofensywnych jak i defensywnych, które będę omawiał w kolejnych odcinkach.

Kolejną propozycją jest podział boiska na strefy. W tym przypadku będą to strefy obronne oraz strefy ataku.

Podział na strefy obrony

Znajomość stref obronnych pomoże nam na optymalne przygotowanie działań obronnych w zależności od typu obrony, który chcielibyśmy zastosować. Wyróżniamy trzy umowne strefy obrony, podzielone na planszy liniami przerywanymi pomiędzy liniami bocznymi boiska na wysokości ¼ oraz ¾ pola gry:

• niska – przestrzeń pomiędzy naszą bramką a ¼ boiska, w której możemy realizować obronę/pressing niski. Pierwsza linia naszej obrony wyznaczona jest przez minimum jednego gracza ustawionego na wysokości ¼ od naszej bramki.
  • średnia – przestrzeń pomiędzy ¼ a ¾ boiska, gdzie mamy dodatkowo stałą linię wyznaczającą połowę boiska, w której możemy realizować obronę/pressing średni. Pierwsza linia naszej obrony wyznaczona jest przez minimum jednego gracza ustawionego na wysokości ½ od naszej bramki.
  • wysoka - przestrzeń pomiędzy ¾ a linią końcową boiska, w której możemy realizować obronę/pressing wysoki. Pierwsza linia naszej obrony wyznaczona jest przez minimum jednego gracza ustawionego na wysokości ¾ od naszej bramki.

Analiza działań obronnych również będzie omawiana w kolejnych odcinkach.

Podział na strefy ataku

Znajomość stref ataku pomoże nam na optymalne przygotowanie działań ofensywnych uwzględniając progresję w ataku. Wyróżniamy, analogicznie jak to miało miejsce powyżej, trzy umowne strefy, podzielone na planszy liniami przerywanymi pomiędzy liniami bocznymi boiska na wysokości ¼ oraz ¾ pola gry:

• inicjacji -  przestrzeń pomiędzy naszą bramką a ¼ boiska, w której możemy rozpoczynać nasze działania ofensywne poprzez otwarcie gry.
  • rozwinięcia -  przestrzeń pomiędzy ¼ a ¾ boiska, gdzie mamy dodatkowo stałą linię wyznaczającą połowę boiska, w której dochodzi najczęściej do zmiany tempa naszego ataku oraz tworzeniu szans do przejścia (np. podaniem czy wygraniem pojedynku 1x1) pod bramkę przeciwnika.
  • finalizacji - przestrzeń pomiędzy ¾ a linią końcową boiska, w której dochodzi najczęściej do zakończenia naszego ataku (strzał do bramki).

Progresja działań ofensywnych nie zawsze musi się przedstawiać w taki sposób, ponieważ znamy w Socca liczne przykłady, kiedy drużyna przechodzi do strefy finalizacji z pominięciem strefy rozwinięcia. Wszystkie aspekty gry w ataku będę omawiał w kolejnych odcinkach.

Czym jest Football Espresso i o co chodzi w tym projekcie, możecie przeczytać TUTAJ. Drugi odcinek Football Espresso już w najbliższą środę, 8 kwietnia, o godzinie 9:00.