Playarena
Dodany: Komentarzy: 0

#8 Football Espresso: Pozycje na boisku zawodników atakujących w Socca

Odpowiednie wykorzystanie przestrzeni przez umiejętne rozmieszczenie się graczy, które omawialiśmy ostatnim razem, pokazuje nam, że w Socca możemy dostrzec istnienie charakterystycznych pozycji, które są zajmowane przez zawodników w trakcie gry. Dzięki temu mamy szansę na określenie i nazwanie tych właśnie pozycji na boisku.

Nie jest to jednak zadanie proste, ponieważ, jak wiemy, Socca różni się w aspekcie gry od piłki nożnej 11-osobowej między innymi tym, że nie jest w takim stopniu grą pozycyjną. W Socca widzimy wiele rotacji zawodników, ciągły ruch, zmiany pozycji. Ta dynamika sprawia, że zajmowanie pozycji przez graczy staje się incydentalne, chwilowe. Niemniej jednak, dostrzegalnym jest fakt, że zawodnicy, mimo zmian, rotacji, powracają wielokrotnie w czasie gry na daną pozycję i stamtąd właśnie najczęściej ponawiają swoje działania ofensywne. Świadczy to o tym, że możemy pokusić się o wyodrębnienie i pewną charakterystykę pozycji na boisku Socca.

Przy wcześniejszej analizie głównych działań defensywnych zauważyliśmy, że w skutecznym procesie obronnym muszą brać udział wszyscy zawodnicy zespołu. Ogólnie więc, oprócz bramkarza, pozostali gracze pola drużyny broniącej są tzw. obrońcami (do rozwinięcia tego tematu wrócimy jeszcze za jakiś czas). Jeśli chodzi o określenie pozycji w momencie ataku, chciałbym zaproponować podział związany z charakterystyczną, pełnioną przez atakujących funkcją w danej przestrzeni boiska. Poniższy podział na pozycje, nie będzie natomiast odzwierciedleniem całej struktury ataku, ponieważ taką otrzymamy dopiero, gdy poszczególne pozycje ujmiemy w odniesieniu do stosowanego systemu gry. W to zagadnienie będziemy wgłębiać się w kolejnych odcinkach.

Pozycje zawodników atakujących w Socca

Bramkarz/Goalkeeper

Bez wątpienia może mieć ogromny wpływ na poczynania ofensywne swojego zespołu, nie tylko jeśli chodzi o inicjowanie ataków, ale również w fazie ich rozwijania czy nawet ich finalizacji.

Jak widzimy, dzięki temu, że jako jedyny z drużyny może dotykać piłkę rękoma we własnym polu karnym, to ofensywne czynności techniczne bramkarza związane są z użyciem i nóg (podania i strzały), i rąk (podania, wyrzuty).

Często spotykaną sytuacją w ataku w SOCCA jest również gra z tzw. „lotnym” bramkarzem. W tę rolę może wcielić się bramkarz lub jeden z zawodników pola. Wiąże się to z przejściem „lotnego” bramkarza do strefy rozwinięcia, a nawet finalizacji ataku w celu stworzenia przewagi liczebnej w polu, blisko bramki przeciwnika. Warianty gry z „lotnym” bramkarzem będziemy analizować w przyszłości.

W ogólnym podziale na pozycje możemy również wyodrębnić tzw. zawodników obwodowych. W ich funkcjonowaniu widzimy przede wszystkim działania kreujące: inicjujące oraz rozwijające atak. Charakterystycznym jest ich dążenie do ustawiania się przodem do kierunku ataku i przyjmowania otwartej pozycji ciała, a więc takiej, która pozwala na lepszą percepcję, kontrolę jak największej przestrzeni boiska. Do tej grupy zawodników obwodowych zaliczamy ROZGRYWAJĄCYCH oraz SKRZYDŁOWYCH.

Rozgrywający/Playmaker

Zawodnik poruszający się najczęściej w środkowym sektorze boiska, w strefie inicjacji oraz rozwinięcia ataku, którego zadaniem jest między innymi regulowanie tempa ataku, przenoszenie ciężaru gry z jednej strony na drugą, szukanie możliwości postępu w ataku poprzez podania progresywne czy prowadzenie piłki. Można go określić mianem kreującego grę ofensywną zespołu.

Skrzydłowy/Winger

Zawodnik  poruszający się najczęściej w bocznym sektorze boiska, w strefie inicjacji, rozwinięcia, a także finalizacji ataku, którego zadaniem jest między innymi zmiana tempa w ataku i szukanie szansy na postęp w ataku poprzez podania progresywne czy dośrodkowania, podejmowanie pojedynków 1vs1, drybling oraz zakończenie akcji strzałem do bramki przeciwnika.

Wysunięty rozgrywający/Advanced playmaker

Kolejną pozycją, którą możemy wyodrębnić w Socca jest pozycja gracza poruszającego się najczęściej w środkowym sektorze boiska, w strefie rozwinięcia ataku, często szukającego przestrzeni do otrzymania podania pomiędzy liniami obrony przeciwnika, i którego rolą jest wsparcie partnerów (bramkarza, rozgrywających oraz skrzydłowych) w rozwijaniu ataków. Zawodnik pojawiający się na tej pozycji często również finalizuje ataki swojego zespołu. Pozycja ma taką nazwę z racji jego zadań związanych z kreowaniem, tworzeniem przewagi liczebnej, zmianą tempa ataku, grą w ustawieniu przodem do kierunku ataku - w pozycji otwartej, a także tyłem- plecami do bramki przeciwnika.

Pivot

Najbardziej charakterystyczną, a na pewno bardzo ważną i wymagającą w Socca, jest pozycja pivota. Zawodnik poruszający się najczęściej w strefie finalizacji ataku, którego rolą jest między innymi szukanie szans na zakończenie akcji ofensywnej strzałem do bramki, gra polegająca na utrzymaniu się przy piłce w w ustawieniu tyłem do kierunku ataku z tzw. przeciwnikiem „na plecach”, wsparcie partnerów z obwodu poprzez tworzenie linii podania lub wolnej przestrzeni dla nich.

Tak jak wspomniałem we wstępie, przedstawione powyżej pozycje na boisku, ujęte w odniesieniu do zastosowanego systemu gry ofensywnej, stworzą tzw. mapę pozycji w całej strukturze ataku, na czym będziemy się koncentrować w kolejnych odcinkach.

Czym jest Football Espresso i o co chodzi w tym projekcie, możecie przeczytać TUTAJ. Dziewiąty odcinek Football Espresso już w najbliższą środę, 27 maja, o godzinie 9:00.

Poprzednie odcinki:

#1 Football Espresso: Pole gry Socca

#2 Football Espresso: Strefa ZERO

#3 Football Espresso: Postawa obronna i indywidualne działanie zawodnika w sytuacji 1vs1

#4 Football Espresso: Krycie - zasada trójkąta obronnego

#5 Football Espresso: Strona mocna i strona słaba

#6 Football Espresso: Rozgrzewka

#7 Football Espresso: Główne zasady gry w ataku – wykorzystanie przestrzeni boiska

powrót do listy

Komentarze

Brak komentarzy
Jeżeli chcesz dodać komentarz, musisz być zalogowany. Zaloguj
Advertisement