Playarena
Dodany: Komentarzy: 0

#11 Football Espresso: Gra z lotnym bramkarzem

Analizując pozycje na boisku graczy Socca zwróciliśmy uwagę na niezwykle ważną rolę bramkarza w grze ofensywnej swojego zespołu. Bramkarz ma możliwość wspierania swoich partnerów w kreowaniu ataku, nie tylko jeśli chodzi o inicjowanie, ale również w fazie rozwijania, a nawet w finalizowania ataku.

Często spotykaną sytuacją w ataku w Socca jest gra z tzw. „lotnym” bramkarzem. W tę rolę może wcielić się bramkarz lub jeden z zawodników pola.

Najczęściej, atak z „lotnym” bramkarzem jest stosowany w sytuacji niekorzystnego wyniku dla drużyny, która chcąc odrabiać straty, decyduje się na manewr gry z zawodnikiem wprowadzonym na połowę przeciwnika. Taka sytuacja powoduje, że zespół atakujący będzie miał przewagę liczebną: 6vs5 w polu plus bramkarz drużyny broniącej. Gra z „lotnym” bramkarzem najczęściej zmusza broniących do cofnięcia się głęboko do obrony niskiej.

Atakujący są oznaczeni na czerwono, a  broniący na żółto.

Przemieszczenie się „lotnego” bramkarza do strefy rozwinięcia, a nawet finalizacji ataku, ma na celu stworzenie przewagi liczebnej przed bramką przeciwnika.

Gra z „lotnym” bramkarzem wymaga odpowiedniego wykorzystania przestrzeni przez zespół atakujący. W związku z tym, zawodnicy muszą optymalnie rozmieścić się na boisku, a brak spalonego w przepisach gry Socca z pewnością umożliwia im lepszą organizację gry w ataku.

Analizując działania drużyn na Mistrzostwach Świata Socca dostrzegamy, że zespoły w momencie ataku z „lotnym” bramkarzem stosują ustawienie, w którym możemy wyróżnić zawodników: obwodowych (oznaczeni na czerwono) oraz pivotów (oznaczeni na zielono), którzy najczęściej zajmują pozycję na końcowej linii boiska. Wszystko po to, aby zwiększyć odległości pomiędzy broniącymi, maksymalnie „rozciągnąć” linie obrony przeciwnika, którego ustawienie przyjmuje formę zwartego pięciokąta, stworzonego przez graczy z pola (oznaczeni na żółto).

Optymalne ustawienie graczy, dobra organizacja strukturalna w ataku, pozwala na skuteczną akcję ofensywną, tzn. taką, która będzie zakończona strzałem do bramki. W grze z „lotnym” bramkarzem możemy wyróżnić charakterystyczne sytuacje, w których najczęściej rozwijamy atak i przechodzimy do jego finalizacji. Jedną z nich jest stworzenie przewagi liczebnej na obwodzie i wykorzystanie wolnej przestrzeni do oddania strzału przez jednego z zawodników obwodowych.

Innym ofensywnym rozwiązaniem gry z „lotnym” bramkarzem może być wykorzystanie wolnej przestrzeni przez jednego z atakujących wewnątrz defensywnego „pięciokąta” tworzonego przez zespół broniący. Pojawienie się gracza pomiędzy liniami obronnymi sprawia, że zawodnicy z obwodu mają dodatkową możliwość podania piłki do środka, do wewnątrz struktury obronnej, co daje szansę na stworzenie przewagi liczebnej pod bramką przeciwnika i finalizację ataku.

Ponadto pivoci mogą również stworzyć okazję do zdobycia gola poprzez dośrodkowanie lub tzw. podanie wsteczne dla partnera pojawiającego się przed bramką przeciwnika.

Bardzo często szansę na strzelenie gola w grze z „lotnym” bramkarzem mają pivoci, którzy muszą być cały czas skoncentrowani, gdyż wiele podań czy też strzałów od zawodników z obwodu jest kierowana na dalszy słupek.

Jak możemy zauważyć, aby przeprowadzić skuteczną akcję ofensywną z „lotnym” bramkarzem, potrzebujemy w fazie rozwinięcia ataku działania przyspieszającego. Elementem, który pomoże nam zaskoczyć rywali jest bez wątpienia precyzyjne podanie piłki do partnera (po obwodzie, pomiędzy lub za linie obrony przeciwnika, często wykonane bez przyjęcia), pozwalające na wykreowanie przewagi liczebnej oraz na zakończenie akcji strzałem do bramki.

Decydując się na grę z „lotnym” bramkarzem, angażujemy cały zespół w działania ofensywne na połowie przeciwnika i pozostawiamy opuszczoną własną bramkę. Tak więc musimy być bezbłędni w czasie budowania ataku pozycyjnego,  gdyż  w przypadku straty piłki, bardzo trudno będzie odbudować strukturę obronną i zorganizować się na tyle szybko, aby nie narazić się na utratę gola. Z taką sytuacją spotykamy się często w meczach Socca.

Czym jest Football Espresso i o co chodzi w tym projekcie, możecie przeczytać TUTAJ. Dwunasty odcinek Football Espresso już w najbliższą środę, 17 czerwca, o godzinie 9:00.

Poprzednie odcinki:

#1 Football Espresso: Pole gry Socca

#2 Football Espresso: Strefa ZERO

#3 Football Espresso: Postawa obronna i indywidualne działanie zawodnika w sytuacji 1vs1

#4 Football Espresso: Krycie - zasada trójkąta obronnego

#5 Football Espresso: Strona mocna i strona słaba

#6 Football Espresso: Rozgrzewka

#7 Football Espresso: Główne zasady gry w ataku – wykorzystanie przestrzeni boiska

#8 Football Espresso: Pozycje na boisku zawodników atakujących w Socca

#9 Football Espresso: Systemy gry ofensywnej w Socca

#10 Football Espresso: Regeneracja

powrót do listy

Komentarze

Brak komentarzy
Jeżeli chcesz dodać komentarz, musisz być zalogowany. Zaloguj
Advertisement