Playarena
Dodany: Komentarzy: 0

#13 Football Espresso: Atak w przewadze liczebnej

W odcinku jedenastym, omawiając grę z „lotnym” bramkarzem, zwróciliśmy uwagę na niezwykle ważny element w czasie ataku, kiedy próbujemy wykorzystać przewagę liczebną zawodników pola w sytuacji 6vs5 plus bramkarz drużyny broniącej. Zwiększa to znacznie szansę dla zespołu atakującego na finalizację i zdobycie bramki.

W Socca, a także w rozgrywkach playarena.pl, spotykamy także inną sytuację, gdy drużyna może wykorzystać przewagę liczebną graczy z pola. Mam tutaj na myśli moment, kiedy jeden z zawodników drużyny przeciwnej zostanie upomniany żółtą lub czerwoną kartką w trakcie meczu. Przepisy w takiej sytuacji wskazują na wykluczenie czasowe ukaranego gracza, w zależności od koloru kartki. W przypadki żółtej kartki jest to wykluczenie z gry na 1 minutę, natomiast w przypadku czerwonej - na 5 minut gry. Tak więc, atakujący mają czas  na wypracowanie okazji do strzelenia gola grając w przewadze liczebnej 5vs4 plus bramkarz drużyny broniącej.

Co więcej, sytuacja ta najczęściej zmusza broniących do cofnięcia się głęboko do obrony niskiej. W porównaniu do ataku z „lotnym” bramkarzem (6vs5+BR), przewaga 5vs4+BR jest dużo korzystniejsza dla atakujących, gdyż takiej samej powierzchni broni czterech, a nie pięciu graczy. Ponadto w razie straty piłki, bramka jest strzeżona cały czas przez bramkarza, więc drużynie atakującej nie zagraża strzał do opuszczonej bramki, jak ma to miejsce przy grze z „lotnym” bramkarzem.

Podobnie jak przy grze z „lotnym” bramkarzem, skuteczność ataku w przewadze 5vs4+BR wymaga odpowiedniej organizacji, optymalnego rozmieszczenia się graczy. Wyróżniamy tak samo, graczy obwodowych (oznaczeni na czerwono) oraz pivotów (oznaczeni na niebiesko), którzy dzięki braku „spalonego” mogą zajmować pozycje nawet na linii końcowej boiska, co ma na celu rozciągnięcie  linii obrony przeciwnika, którego ustawienie przyjmuje formę zwartego „czworokąta”.

Celem ataku w przewadze liczebnej jest jego finalizacja. Aby wypracować korzystną okazję do strzelenia bramki potrzebna jest analiza sytuacji boiskowej i podjęcie właściwej decyzji przez atakujących. Rozwinięcie ataku będzie także zależne od rozmieszczenia i funkcjonowania broniących. Ich ustawienie w obronie może przyjmować formę kwadratu: 1-2-2 (bramkarz oraz 2 obrońców w pierwszej oraz 2 obrońców w drugiej linii obrony)

lub rombu: 1-1-2-1 (bramkarz oraz 1 obrońca w pierwszej, 2 obrońców w drugiej oraz 1 obrońca w trzeciej linii obrony).

W ataku możemy wykreować korzystną sytuację strzelecką, wykorzystując przewagę liczebną na obwodzie (np. 3vs2)

lub szukać szans na strzelenie gola wykorzystując przewagę liczebną pod bramką przeciwnika (np. 2vs1).

Bardzo skuteczne w ataku 5vs4+BR może być tworzenie przewagi liczebnej na obwodzie, poprzez szybkie przenoszenie ciężaru gry z jednej strony na drugą w celu wykorzystania wolnej przestrzeni do oddania strzału na bramkę rywala.

Częstym przykładem rozegrania ataku w przewadze 5vs4+BR, zwłaszcza przeciw drużynie ustawionej w rombie, jest akcja z wykorzystaniem podania lub wstrzelenia piłki po przekątnej. Pivoci, którzy w tym czasie zajmują pozycje na linii końcowej boiska, muszą utrzymać koncentrację, aby umiejętnie wykończyć podanie czy też strzał zawodnika z obwodu, kierowane właśnie na dalszy słupek.

Z kolei, w rozegraniu ataku w przewadze 5vs4+BR przeciw broniącym ustawionym w kwadracie, możemy zastosować manewr polegający na pojawieniu się jednego z atakujących pomiędzy liniami obronnymi, a więc wewnątrz defensywnego „czworokąta”. Da to możliwość podania piłki do środka, wykorzystując przestrzeń wewnątrz struktury obronnej, stworzenie przewagi liczebnej pod bramką przeciwnika i finalizację ataku.

Ponadto, aby „rozerwać” linie obrony przeciwnika i znaleźć okazję do finalizacji, możemy wprowadzić różnego rodzaju rotacje zawodników w czasie konstruowania akcji ofensywnej w przewadze 5vs4+BR, takie jak na przykład:

  1. wymiana pozycji pomiędzy pivotami,

  1. otwarcie środka, czyli przestrzeni wewnątrz „czworokąta” poprzez wybiegnięcie atakującego na obwód lub linię końcową boiska,

  1. obieg za plecami partnera,

  1. wymiana pozycji pomiędzy obwodowymi.

Musimy pamiętać, że tak samo jak w przypadku gry z „lotnym” bramkarzem, kreując atak w sytuacji 5vs4+BR, potrzebujemy w fazie jego rozwinięcia - działania przyspieszającego, które zaskoczy przeciwnika. Podanie piłki do partnera, po obwodzie czy też pomiędzy lub za linie obrony przeciwnika, zwłaszcza wykonane bez przyjęcia, pozwali nam na stworzenie przewagi liczebnej oraz na finalizację ataku strzałem do bramki.

Czym jest Football Espresso i o co chodzi w tym projekcie, możecie przeczytać TUTAJ. Czternasty odcinek Football Espresso już w najbliższą środę, 1 lipca, o godzinie 9:00.

Poprzednie odcinki:

#1 Football Espresso: Pole gry Socca

#2 Football Espresso: Strefa ZERO

#3 Football Espresso: Postawa obronna i indywidualne działanie zawodnika w sytuacji 1vs1

#4 Football Espresso: Krycie - zasada trójkąta obronnego

#5 Football Espresso: Strona mocna i strona słaba

#6 Football Espresso: Rozgrzewka

#7 Football Espresso: Główne zasady gry w ataku – wykorzystanie przestrzeni boiska

#8 Football Espresso: Pozycje na boisku zawodników atakujących w Socca

#9 Football Espresso: Systemy gry ofensywnej w Socca

#10 Football Espresso: Regeneracja

#11 Football Espresso: Gra z lotnym bramkarzem

#12 Football Espresso: Kontratak

powrót do listy

Komentarze

Brak komentarzy
Jeżeli chcesz dodać komentarz, musisz być zalogowany. Zaloguj
Advertisement