Playarena
Dodany: Komentarzy: 0

#17 Football Espresso: Psychologia

Psychologia sportu zajmuje się badaniem, wyjaśnianiem i opisywaniem psychologicznych aspektów występujących w sporcie. Praktycy wykorzystują uzyskaną w ten sposób wiedzę w celu poprawy osiągnięć i ogólnego funkcjonowania. Praca psychologa sportowego to najczęściej praca nad tym, by z dobrego sportowca zrobić jeszcze lepszego. Do podstawowych obszarów nad którymi pracuje psycholog sportowy możemy zaliczyć: radzenie sobie ze stresem, prawidłowe wyznaczanie celów, umiejętność koncentrowania się, tworzenia wyobrażeń, czy poprawna komunikacji w całym sztabie.

Obecnie zawodnicy niemal w każdym wywiadzie wspominają o jakiś aspektach psychologii sportu. Każde sprawozdanie z meczu, treningu również w mniejszym bądź większym stopniu ocierają się o tę dziedzinę. Dla wielu z nich oczywisty jest pozytywny wpływ psychologii sportu na sportowca uprawiającego dyscyplinę indywidualną – znacznie trudniej jest zrozumieć jak mogą wykorzystać ją zespoły.

Korzystny wpływ uprawiania sportu jest powszechnie znany. Uprawiając piłkę nożną, pracuje cały organizm. Wraz z grą poprawiamy nie tylko wydolność i wytrzymałość swojego ciała, ale rozwijamy również zmysł obserwacji, koordynację ruchową, budujemy pewność siebie czy też wzmacniamy koncentrację. Dzięki grze w piłkę spada poziom stresu, a my wprowadzamy w życie codzienne element odprężenia co ma pozytywne skutki w zachowaniu równowagi psychicznej.

Piłka nożna jest grą zespołową co daje możliwość utożsamienia się z grupą ludzi również lubiącą tę dyscyplinę. Gra uczy odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale także za pozostałych kolegów z drużyny. Piłka nożna to dyscyplina, szacunek do przeciwnika, wytrwałość, wspólna nauka jak wygrywać, ale też jak przegrać. Zawsze Wspólnie. To idealny sport do budowania więzi społecznych – koledzy z zespołu to rodziną z którą walczymy, z którą nie odpuszczamy do ostatniej minuty meczu, z którą dzielimy sukcesy i porażki. Grając regularnie pokonujemy słabości, dbamy o własną kondycję, a każdy trening i mecz daje nam szanse na rozwój i poprawę swoich umiejętności.

Rozgrywki Playarena to rozgrywki piłki nożnej 6-osobowej, w których udział może wziąć absolutnie każdy. Na taki krok zdecydowało się już ponad 100 000 zawodników, którzy rywalizują ze sobą na boiskach szkolnych, orlikach, ale także reprezentujący Rzeczpospolitą Polską na meczach międzynarodowych.

Drużyna w piłce nożnej 6-osobowej to ludzie, którzy ze sobą współpracują, aby osiągnąć jeden zbiorowy cel. To nie tylko piłkarze, ale także trenerzy, lekarze, fizjoterapeuci, psycholodzy i każda inna osoba, która dokłada małą cegiełkę w drodze do ich wspólnego przecież sukcesu.

Każdy zawodnik ma przypisaną pozycję i zadania jakie musi wykonać. Cały mecz to ciąg dynamicznie zmieniających się wydarzeń. Aby stworzyć, więc przewagę dla swojej drużyny muszą wygrać indywidualną rywalizację na swojej pozycji. Klucz do sukcesu to wykorzystanie swoich indywidualnych umiejętności dla dobra zespołu. Jeśli każdy zawodnik wniesie do gry swoją umiejętność, jednocześnie stawiając na pierwszym miejscu dobro drużyny, to przy odpowiednim przygotowaniu fizycznym, taktycznym, motorycznym i mentalnym taki zespół jest skazany na sukces.

Kiedy zaczynasz swoją przygodę stajesz się sportowcem. By być lepszym sportowcem musisz poznać i zrozumieć procesy, które zachodzą w Tobie podczas grania w piłkę. Wszystko co robisz, robisz z czystej przyjemności. Radość czerpiesz z samego procesu i z możliwości poznawania nowych rzeczy, a także samego siebie.

Istnieje prosta metoda, dzięki której Twoje plany nabiorą kształtu i staną się dla Ciebie łatwiejsze. Wszystko zawiera się w skrócie SMART.

Na sam początek zadaj sobie kilka pomocniczych pytań, które pomogą Ci w realizacji Twoich planów. Co chcę osiągnąć? Kto ma osiągnąć ten cel? Gdzie osiągnę ten cel? DO kiedy osiągnę mój cel? Jakie ograniczenia mogą mnie spotkać po drodze? Jakie są zalety mojego celu? Dlaczego jest on dla mnie ważny?

Metoda SMART pomoże Ci urzeczywistnić Twoje własne marzenie.

Ważne jest więc, aby Twój cel był jednoznaczny, konkretny (Specfic) – dokładnie określ, co pragniesz osiągnąć. Skonkretyzowanie przez Ciebie celu nie pozwoli na stosowanie wymówek, które będą Cię od niego odciągać.

Postaraj się zapisać tak swój cel, by był on mierzalny (Measurable) – możliwy do wyrażenia i sprawdzenia za pomocą liczb. Może być to liczba treningów w tygodniu. W ten sposób będziesz mógł sprawdzać swoje postępy i ewentualnie modyfikować swój plan.

Istotnymi elementami techniki SMART jest osiągalność (Achievable) oraz realność (Realistic) Twojego celu. Twój plan powinien być zatem prawdopodobny w zrealizowaniu.  Nie może być on zbyt ambitny, gdyż może to w bardzo szybki sposób obniżyć Twoje poczucie własnej wartości.

Kolejnym czynnikiem, który musisz zrobić to określenie w czasie (Time-bound) jego realizacji. Wyznaczenie sobie terminu, do którego Twoje marzenie ma stać się rzeczywistością, ułatwi Ci ukończenie planu działania.

Uprawiaj sport, graj w piłkę ambitnie z ogromną dawką radości, ze możesz to robić.

Celem psychologa sportu jest budowanie solidnych fundamentów niezbędnych do osiągnięcia sukcesów indywidualnych i drużynowych. Wskazuje on detale, które pozwolą stworzyć kolektyw oparty na szacunku i dobrej atmosferze czego skutkiem będzie silny zespół, wspólny cel i samorozwój. Piłka nożna stanie się dyscypliną, która nie będzie tylko zwykłym sportem. Będzie to sport budujący człowieka silnego, pewnego siebie i szczęśliwego.

Na koniec przytoczę słowa jednego z reprezentantów Polski w Socca Ariela Mochny, który moim zdaniem idealnie opisuje co osiągnął w życiu, dzięki rozpoczęciu swojej przygody z piłką nożną:

„Od małego zaraziłem się piłką i tak ją pokochałem, że chyba nawet się nie zastanawiałem co mnie motywowało, ale chyba głównie to, że chciałem być coraz to lepszy. Dzięki piłce stałem się mega pracowity i to nie tylko, gdy mam piłkę przy nodze. Nauczyłem się również systematyczności. Dzięki niej stałem się odważny, koleżeński, a także pewny siebie”.

Beata Rolak - współpracuje z RP6 (przygotowania do ostatnich Mistrzostw Świata na Krecie), magister Chemii UW, a także absolwentka studiów podyplomowych z Psychologii Sportu na Uniwersytecie Gdańskim. Pasjonatka sportu oraz treningu mentalnego i jednocześnie zapalona crossfiterka.

Instagram: storyaboutme_ps

Czym jest Football Espresso i o co chodzi w tym projekcie, możecie przeczytać TUTAJ. Osiemnasty odcinek Football Espresso już w najbliższą środę, 29 lipca, o godzinie 9:00.

Poprzednie odcinki:

#1 Football Espresso: Pole gry Socca

#2 Football Espresso: Strefa ZERO

#3 Football Espresso: Postawa obronna i indywidualne działanie zawodnika w sytuacji 1vs1

#4 Football Espresso: Krycie - zasada trójkąta obronnego

#5 Football Espresso: Strona mocna i strona słaba

#6 Football Espresso: Rozgrzewka

#7 Football Espresso: Główne zasady gry w ataku – wykorzystanie przestrzeni boiska

#8 Football Espresso: Pozycje na boisku zawodników atakujących w Socca

#9 Football Espresso: Systemy gry ofensywnej w Socca

#10 Football Espresso: Regeneracja

#11 Football Espresso: Gra z lotnym bramkarzem

#12 Football Espresso: Kontratak

#13 Football Espresso: Atak w przewadze liczebnej

#14 Football Espresso: Pojedynek 1vs1 w ataku

#15 Football Espresso: Wysoki pressing

#16 Football Espresso: Pivot w Socca

powrót do listy

Komentarze

Brak komentarzy
Jeżeli chcesz dodać komentarz, musisz być zalogowany. Zaloguj
Advertisement