Playarena
Dodany: Komentarzy: 0

#20 Football Espresso: SFG w strefie finalizacji ataku (część 2)

Tydzień temu rozpoczęliśmy temat dotyczący stałych fragmentów gry w fazie finalizacji ataku. Dziś czas na uzupełnienie informacji dotyczących tej ważnej kwestii.

Efektywność SFG zależy od następujących czynników:

a. znajomość „zagrywki” przez wszystkich zawodników - aby rozegranie było udane atakujący muszą wykazać się znajomością danego rozwiązania taktycznego, począwszy od rozmieszczenia (pozycji początkowych), ich zadań do wykonania, aż do ruchu, który każdy z nich ma wykonać,

b. odpowiednia synchronizacja ruchów - timing wykonania ruchu graczy w fazie rozwinięcia SFG,

c. wariantowość rozwiązań - stworzenie kilku opcji do podania piłki dla wykonującego SFG,

d. wybór optymalnej decyzji o podaniu do partnera - znajdującego się w najkorzystniejszej sytuacji strzeleckiej (zależy od dobrej obserwacji, analizy przestrzeni przez wykonującego SFG,

e. timing podania - odpowiedni moment podania przez wykonującego SFG,

f. jakość podania - celność, optymalna moc podania do partnera,

g. jakość finalizacji - skuteczny strzał do bramki (z przyjęciem lub bez przyjęcia) po otrzymaniu podania od wykonującego SFG,

h. gotowość powrotu do obrony - już w ustawieniu początkowym możemy określić zadania dla zawodników w przypadku straty piłki, ułatwiając przejście do działań obronnych (tranzycja defensywna), aby uniknąć zagrożenia kontratakiem po przejęciu piłki przez przeciwników.

W przypadku rzutu rożnego, wykonujący ma niewielką szansę na zdobycie gola bezpośrednio z narożnika boiska. Przy aucie z linii bocznej, nie jest możliwe zdobycie gola po bezpośrednim uderzeniu do bramki z racji przepisów gry.

Niemniej jednak tzw „wstrzelenie” piłki w światło bramki może wykreować okazje do strzelenia gola ze strefy „0” (zielona) lub „4” (czarna), gdyż znacznie zwiększa się kąt do bramki rywali. Częstym rozegraniem autu w trakcie meczów Socca jest strzał w kierunku bramki po krótkim podaniu wykonującego, zazwyczaj podeszwą, do nabiegającego partnera. W tej sytuacji należy pamiętać o wbiegnięciu jednego z graczy na dalszy słupek- do strefy „4” lub do strefy „0”.

 

Podobnie jak przy rzucie rożnym, bardzo niebezpiecznym dla broniących rozegraniem z autu, będzie podanie górne za oś środkową boiska (oznaczona na niebiesko) do partnera, który oddaje strzał z woleja.

 

Innym, często stosowanym wariantem autu z linii bocznej jest dostarczenie podania bezpośrednio do partnera, który znajdzie się w dogodnej sytuacji strzeleckiej w środkowym sektorze boiska, blisko bramki przeciwnika, skąd ma szansę na skuteczną finalizację SFG.

 

„Podsłony” blokujące są wykorzystywane niezwykle często przy SFG w strefie finalizacji. Mogą być niezwykle pomocne pod warunkiem, kiedy wykonanie ich jest zgodne z przepisami gry i w optymalnym momencie. Wówczas obrońca traci szansę na udaną akcję w obronie, na przykład na skrócenie dystansu i zablokowanie strzału rywala. Najbardziej klasycznym rozegraniem rzutu rożnego jest strzał (ze strefy „2”) po podaniu wstecznym z narożnika boiska. „Podsłona” blokująca obrońcę jest niezwykle przydatna w takich sytuacjach.

Innym ciekawym rozwiązaniem SFG jest aktywność zawodnika, który wykonuje SFG. To znaczy, że gracz po podaniu piłki do partnera, wykonuje ruch (może to być obieg za plecy, wykonanie „podsłony”, ruch na wolną przestrzeń w kierunku linii końcowej boiska, ruch „do piłki”), w celu stworzenia dla siebie lub partnera okazji do oddania strzału do bramki przeciwnika.

W meczach Socca spotykamy się wielokrotnie z sytuacją kiedy drużyny stają przed szansą na pokonanie bramkarza po strzale z rzutu wolnego. W tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę miejsce czy odległość od bramki rywali. Jeśli rzut wolny jest wykonywany z bliskiej odległości, zwłaszcza z sektora środkowego, atakujący często decydują się na bezpośredni strzał do bramki.

W sytuacji kiedy SFG wykonywany jest z bocznego sektora boiska, zawodnicy stosują inne rozwiązania mające na celu znalezienie wolnej przestrzeni, szukając przede wszystkim dostarczenia piłki do środkowego sektora boiska i finalizacji stamtąd.

 

W momencie obrony rzutu wolnego, broniący próbują możliwie jak najbardziej zasłonić „światło” bramki, tworząc tzw mur, który może składać się nawet z kilku zawodników. W związku z tym atakujący szukają rozwiązania, dzięki któremu będą mogli ominąć utworzony mur i znaleźć przestrzeń na oddanie skutecznego strzału do bramki.

Tak samo jak przy rzucie rożnym czy aucie z linii bocznej, przy rzutach wolnych niezwykle cenne jest stosowanie:

a. „podsłon” blokujących w celu uniemożliwienia obrońcy skrócenia dystansu do gracza oddającego strzał do bramki,

 

b. czy też ograniczanie widoczności bramkarzowi ustawiając się na wysokości muru i w ostatniej chwili zejście z linii strzału, co niezwykle utrudni skuteczną interwencję bramkarzowi.

Niezwykle ważnym elementem przy SFG wykonywanych w strefi finalizacji ataku, jest ruch minimum jednego z atakujących na tzw „dobitkę” strzału po interwencji bramkarza. To zadanie należy przede wszystkim do zawodnika, który znajduje się w danej chwili najbliżej bramki rywali. Ograniczona widoczność bramkarza w momencie SFG utrudnia mu często skuteczny chwyt piłki lub odbicie jej za linię boiska. Istnieje więc szansa na wykorzystanie jego błędu i „dobitkę”, która pozwoli na zdobycie gola.

 

Wielowariantowość rozwiązań, a więc stworzenie kilku opcji dla wykonującego jest kluczowym aspektem SFG. Jeśli zawodnik ma tylko jedną możliwość podania, SFG będzie bardzo czytelny dla obrońców, którym ułatwi to zneutralizowanie zagrożenia, a nawet wyprowadzenie skutecznego kontrataku. Mając kilka opcji do wyboru, wykonujący ma szansę na podjęcie najbardziej korzystnej dla drużyny decyzji. Wymaga to oczywiście odpowiedniej analizy sytuacji boiskowej, nie zawsze bowiem wykonujący podejmują słuszne dla zespołu decyzje.

Dlatego ważne jest, aby wykonujący SFG dysponował nie tylko świetnym podaniem, ale aby posiadał przede wszystkim duże zdolności percepcyjne. Najlepsi egzekutorzy SFG charakteryzują się wysoką inteligencją boiskową, doskonałym przeglądem pola i timingiem podania.

W odcinku 12 prezentowaliśmy między innymi sytuacje, w których strata piłki w momencie wykonywania SFG może sprowokować przeprowadzenie niebezpiecznego kontrataku ze strony przeciwnika. W związku z tym, planując SFG, musimy pamiętać o odpowiedniej asekuracji, wyznaczeniu zadań dla zawodników, którzy muszą szybko zareagować po stracie piłki. Kluczowym elementem będzie powrót w kierunku własnej bramki (strefy ZERO), opóźnianie kontrataku, aby dać czas wszystkim partnerom z drużyny na zorganizowanie na nowo struktury obronnej.

Na Mistrzostwach Świata Socca mogliśmy zaobserwować wiele ciekawych rozwiązań SFG, różnych ustawień początkowych graczy oraz rozmaitych kombinacji taktycznych stosowanych przez atakujących, które zaskakiwały drużyny broniące i stwarzały okazje do strzelenia goli. Ogromną rolę w efektywności SFG odgrywa odpowiednia synchronizacja ruchów graczy bez piłki, świetny timing podania poprzedzony doskonałą analizą sytuacji boiskowej

Czym jest Football Espresso i o co chodzi w tym projekcie, możecie przeczytać TUTAJ. Dwudziesty pierwszy odcinek Football Espresso już w najbliższą środę, 19 sierpnia, o godzinie 9:00.

Poprzednie odcinki:

#1 Football Espresso: Pole gry Socca

#2 Football Espresso: Strefa ZERO

#3 Football Espresso: Postawa obronna i indywidualne działanie zawodnika w sytuacji 1vs1

#4 Football Espresso: Krycie - zasada trójkąta obronnego

#5 Football Espresso: Strona mocna i strona słaba

#6 Football Espresso: Rozgrzewka

#7 Football Espresso: Główne zasady gry w ataku – wykorzystanie przestrzeni boiska

#8 Football Espresso: Pozycje na boisku zawodników atakujących w Socca

#9 Football Espresso: Systemy gry ofensywnej w Socca

#10 Football Espresso: Regeneracja

#11 Football Espresso: Gra z lotnym bramkarzem

#12 Football Espresso: Kontratak

#13 Football Espresso: Atak w przewadze liczebnej

#14 Football Espresso: Pojedynek 1vs1 w ataku

#15 Football Espresso: Wysoki pressing

#16 Football Espresso: Pivot w Socca

#17 Football Espresso: Psychologia

#18 Football Espresso: Stałe fragmenty gry w Socca

#19 Football Espresso: SFG w fazie finalizacji ataku (część 1)

powrót do listy

Komentarze

Brak komentarzy
Jeżeli chcesz dodać komentarz, musisz być zalogowany. Zaloguj
Advertisement