Playarena
Dodany: Komentarzy: 0

#4 Football Espresso: Krycie - zasada trójkąta obronnego

Ostatnio analizowaliśmy pracę obronną zawodnika w sytuacji pojedynku 1vs1 z atakującym z piłką. Dzisiaj chciałbym przedstawić jak wygląda działanie defensywne gracza polegające na kryciu przeciwnika, który nie jest w posiadaniu piłki. Jest to kolejny fundament gry w obronie.

Prawidłowe krycie wymaga dużej koncentracji, dobrego analizowania sytuacji boiskowej i szybkiego podejmowania decyzji, ponieważ Socca jest grą niezwykle dynamiczną, prowadzoną na niedużej przestrzeni boiska. Stąd bardzo łatwo o błąd, który może wykorzystać rywal uwalniając się spod opieki obrońcy.

Zasada trójkąta obronnego

Główną zasadą krycia jest tzw. zasada trójkąta obronnego. Polega ona na tym, że broniący musi widzieć piłkę oraz gracza, którego kryje (jest za niego odpowiedzialny).

Prawidłowe ustawienie w obronie, zgodne z zasadą trójkąta:

1) obrońca 1 (czerwony) w pojedynku z atakującym 1 (żółty) z piłką,

2) obrońca 2 (czerwony) kryje swojego rywala 2 (żółty) bez piłki.

Utrzymanie tej pozycji przez obrońcę 2 (zgodnej z zasadą trójkąta) uniemożliwi atakującemu 2 otrzymanie podania za plecy obrońcy 2. Jak widzimy, im bardziej rywal zbliża się do naszej bramki, do strefy ZERO, tym  dystans obrońcy do atakującego musi się zmniejszyć.

Dlatego bardzo ważne jest ustawienie i korygowanie tego ustawienia w czasie gry w taki sposób, aby utrzymywać zależność trójkąta obronnego: obrońca – piłka - przeciwnik. Poniżej widzimy, jak obrońcy realizują tę zasadę (kolorowe trójkąty). Zawodnik najbliżej rywala z piłką realizuje natomiast działanie 1vs1, które omawialiśmy ostatnio. Istnieją oczywiście sytuacje, kiedy obrońca ustawia się inaczej, np. w strefie ZERO, gdzie obserwujemy krycie ścisłe (czarne kółko).

Zachowanie zasady trójkąta obronnego pozwala na kontrolę przestrzeni, równoczesną obserwację swojego przeciwnika oraz tego, co dzieje się z piłką. Prawidłowe ustawienie obrońcy:

a. uniemożliwi podanie za jego plecy - taki błąd widzimy w poniższym przykładzie, kiedy obrońca (nr 6 w zielonej koszulce) traci kontrolę nad atakującym i pozwala by podanie trafiło do przeciwnika,

b. pozwoli (utrzymując optymalny dystans do rywala) na swobodne przemieszczenie się w jego kierunku w momencie, kiedy podanie jest skierowane do przeciwnika. Poniżej przykład ustawienia broniących (Bartka Dębickiego i Wojtka Springera) - zasada trójkąta, optymalny dystans oraz szybka reakcja na podanie do przeciwnika i przejście do odbioru piłki,

c. pozwoli (utrzymując optymalny dystans do rywala) na działanie polegające na wyprzedzeniu przeciwnika zanim podanie dotrze do niego. W tym przypadku olbrzymią rolę odgrywają zdolności antycypacyjne obrońcy. Poniżej widzimy skuteczne odbiór piłki przez wyprzedzenie rywala.

Ponadto w powyższym przykładzie w momencie, gdy rywal podaje piłkę w boczny sektor i startuje w kierunku bramki:

1) Marcin Rosiński stara się utrzymać odpowiedni dystans, aby uniknąć podania za plecy w kierunku strefy ZERO

2) Zasadę trójkąta realizuje Ariel Mnochy oraz Mateusz Gliński kontrolując jednocześnie swojego gracza oraz piłkę,

3) Bartek Dębicki skraca dystans do rywala z piłką i przygotowuje pojedynek 1vs1,

4) Mariusz Milewski stosuje krycie ścisłe w strefie ZERO,

5) Mateusz Gliński przewidując podanie przechwytuje je przez wyprzedzenie rywala.

Jak możemy zaobserwować, wszyscy obrońcy są aktywni i przede wszystkim analizują sytuację boiskową. Podejmowanie optymalnych decyzji w obronie przez zawodników jest zależne od ich zdolności percepcyjnych, umiejętności analizowania i rozumienia gry, a także od odpowiedniego poziomu koncentracji, aktywności w działaniu i chęci odbioru piłki przeciwnikowi.

Na zakończenie chciałbym przedstawić dwa przykłady, w których zauważymy, że realizacja krycia zgodna z zasadą trójkąta obronnego sprawia, że równocześnie jesteśmy w stanie wspierać naszych partnerów w działaniach obronnych.

Bartek Dębicki bardzo szybko reaguje i koryguje swoje pierwotne ustawienie względem rywala, za którego jest odpowiedzialny (chwilę wcześniej stracił nad nim kontrolę - brak zasady trójkąta, obserwuje tylko piłkę, a  nie widzi swojego przeciwnika). Ta korekta ustawienia sprawia, że Bartek przechwytuje piłkę zagraną do strefy ZERO.

Poniżej natomiast widzimy jak Bartek stara się kontrolować to, co robi jego rywal i jednocześnie obserwuje piłkę. Kiedy zauważa, że po podaniu rywal startuje w stronę bramki, stara się nie przegrać pojedynku biegowego, aby zapobiec podania za plecy, zbiega do strefy ZERO i dzięki temu sprawia, że asekuruje też pozostałych partnerów w działaniach obronnych (jest ustawiony najniżej w obronie, tzn. najbliżej bramki i bramkarza).

W przedstawionych przykładach w dzisiejszym odcinku mamy do czynienia z indywidualnymi działaniami obronnymi polegającymi na kryciu rywala bez piłki. Jednakże widzimy też, że są one skoordynowane z innymi działaniami naszych partnerów w momencie obrony. To zagadnienie poruszymy w kolejnym odcinku.

Czym jest Football Espresso i o co chodzi w tym projekcie, możecie przeczytać TUTAJ. Piąty odcinek Football Espresso już w najbliższą środę, 29 kwietnia, o godzinie 9:00.

Poprzednie odcinki:

#1 Football Espresso: Pole gry Socca

#2 Football Espresso: Strefa ZERO

#3 Football Espresso: Postawa obronna i indywidualne działanie zawodnika w sytuacji 1vs1

 

powrót do listy

Komentarze

Brak komentarzy
Jeżeli chcesz dodać komentarz, musisz być zalogowany. Zaloguj
Advertisement