Playarena
Dodany: Komentarzy: 0

#7 Football Espresso: Główne zasady gry w ataku - wykorzystanie przestrzeni boiska

Po dawce informacji dotyczących gry w obronie przedstawionych we wcześniejszych odcinkach, skupimy się teraz na tematyce atakowania. Dokładnie tak samo jak w przypadku bronienia, w ofensywie wyróżniamy zasady, które są stosowane w trakcie gry, aby nasz atak mógł być skuteczny. Dzisiaj skoncentrujemy się na tych zasadach, które odnoszą się do umiejętnego wykorzystywania przestrzeni na boisku Socca.

Skuteczny atak to taki, w którym zrealizowany zostaje główny cel, czyli zdobycie gola lub po prostu finalizacja akcji ofensywnej, czyli strzał na bramkę. Zawodnik w posiadaniu piłki powinien zatem w pierwszej kolejności myśleć o tym w jaki sposób przedostać się w kierunku bramki przeciwnika, czy też strefy ZERO, aby zakończyć akcję strzałem.

Związana jest z tym jedna z głównych zasad atakowania dotycząca progresji działań ofensywnych ukierunkowanych na realizację głównego celu ataku, czyli zdobycia bramki. Polega ona na umiejętnym wykorzystywaniu wolnej przestrzeni boiska przez atakujących, popartym wcześniejszą obserwacją, analizą sytuacji i szybkim podjęciem decyzji.

Działania ofensywne gracza z piłką związane z progresją dotyczą różnych momentów gry, a konkretniej:

- ataku pozycyjnego,

- ataku szybkiego,

- przejścia z obrony do ataku (kontrataku),

- stałego fragmentu gry

Wymienione działanai mogą być realizowane poprzez wykorzystanie takich środków technicznych jak:

a. prowadzenie piłki

b. podania piłki

c. drybling, pojedynek 1vs1, jeżeli jest szansa na wykorzystanie wolnej przestrzeni za plecami obrońcy czy obrońców

Kolejną ważną zasadą w ataku, związaną z zagospodarowaniem przestrzeni, jest odpowiednie zajmowanie pozycji na boisku przez atakujących, wykorzystując maksymalnie szerokość pola gry. Optymalną sytuacją w momencie atakowania jest równoczesne umiejscowienie zawodników zarówno w jednym jak i w drugim bocznym sektorze boiska, najlepiej jak najbliżej linii bocznych. Utrzymanie szerokości ataku pozwoli na zwiększenie odległości pomiędzy obrońcami i otwarcie przestrzeni w środkowym sektorze boiska. Pozwoli też na swobodne przenoszenie ciężaru gry z jednej strony boiska na drugą (gdy nie będzie możliwości na przeprowadzenie ataku w środkowym sektorze) i ponowne szukanie progresji w działaniach ofensywnych.

W Socca przepis o braku „spalonego” stwarza okazję dla drużyny atakującej do zagospodarowania pola gry również pod względem długości boiska. W związku z tym w ataku zawodnicy mogą zajmować pozycje ustawiając się „wysoko”, nawet na linii końcowej, wykorzystując tym samym maksymalną przestrzeń boiska. Pozwala to na rozciągnięcie broniących w tzw. "pionie", a więc zwiększenie odległości pomiędzy liniami obrony przeciwnika.

Nie zawsze mamy możliwość na ciągłą progresję w ataku, na przykład z powodu bardzo dobrej organizacji obronnej rywali, ale dzięki optymalnemu ustawieniu atakujących i zagospodarowaniu przestrzeni boiska (jego szerokości i długości) istnieje szansa na utrzymanie się w przy piłce, jej dłuższe posiadanie. Taka umiejętność z kolei pozwoli nam na przygotowanie innego dobrze zorganizowanego ataku, w którym będziemy szukać drogi do strzelenia gola.

Czym jest Football Espresso i o co chodzi w tym projekcie, możecie przeczytać TUTAJ. Ósmy odcinek Football Espresso już w najbliższą środę, 20 maja, o godzinie 9:00.

Poprzednie odcinki:

#1 Football Espresso: Pole gry Socca

#2 Football Espresso: Strefa ZERO

#3 Football Espresso: Postawa obronna i indywidualne działanie zawodnika w sytuacji 1vs1

#4 Football Espresso: Krycie - zasada trójkąta obronnego

#5 Football Espresso: Strona mocna i strona słaba

#6 Football Espresso: Rozgrzewka

powrót do listy

Komentarze

Brak komentarzy
Jeżeli chcesz dodać komentarz, musisz być zalogowany. Zaloguj
Advertisement