Playarena
Dodany: Komentarzy: 12

Mini, Midi, Maxi, czyli duża zmiana w strukturach lig od sezonu 2016/2017

Od sezonu 2016/2017 mamy zamiar postawić kolejny ważny krok w rozwoju naszych rozgrywek. Tym razem usystematyzowane zostają ligi, a dokładniej ich wielkość w każdym mieście na mapie Ligi Nike Playarena. Obecnie wiele klas rozgrywkowych z poszczególnych miejscowości składa się bowiem z różnej liczby drużyn. Od lipca ma się to zmienić.

FORTUNA_BANNER_TWO

Skąd pomysł na zmiany?

Do usystematyzowania rozgrywek zmotywowali nas sami zawodnicy, którzy bardzo często narzekali na to, że drużyny z bardziej liczebnych lig bądź takich, w których można grać między sobą więcej meczów, mają o wiele łatwiej w walce o zwycięstwo w konkursach związanych z aktywnością. Istny "manifest" podniesiony przez część społeczności Playarena doprowadził do powstania artykułu pt. "Żądamy równych szans", gdzie problem ten został szczegółowo przedstawiony. Wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom, postaraliśmy się wypracować możliwie najlepsze i najbardziej sprawiedliwe zasady, na podstawie których rywalizacja będzie odbywać się już wkrótce w każdym z miast.
 

W jaki sposób zmieni się schemat rozgrywek?

Zmianie ulegnie liczba zespołów występująca w danej klasie rozgrywkowej oraz liczba meczów możliwa do rozegrania pomiędzy tymi samymi ekipami. W efekcie od nowego sezonu Ambasadorowie będą mogli wybrać jeden z trzech możliwych wariantów, który pozwoli dopasować strukturę ligi do jej potrzeb. Rozgrywki będą toczyć się w formule Mini, Midi bądź Maxi. Co oznaczają poszczególne nazwy? W wariancie Mini liga będzie liczyć 10 zespołów, które będą mogły zmierzyć się ze sobą po 4 razy w sezonie, co oznacza, że każda z drużyn rozegra w jednym roku 36 meczów. W wersji Midi na boiska w obrębie jednej ligi wybiegnie 14 zespołów, które będą mogły ze sobą rywalizować 3-krotnie podczas jednego sezonu. To pozwoli każdej drużynie na rozegranie 39 potyczek. Wariant Maxi to z kolei 20 zespołów w lidze, które rozegrają ze sobą tradycyjnie mecz i rewanż. To łącznie da 38 kolejek. Jak widać, każda formuła, mimo różnej liczby zespołów w lidze, daje bardzo zbliżoną do siebie liczbę możliwych do rozegrania spotkań.


Korzyści z wprowadzanych zmian

Cały czas staramy się o to, by nasze rozgrywki były dla każdego jak najbardziej elastyczne. W związku z tym, podjęliśmy decyzję, że w danym mieście nie będzie musiał obowiązywać ten sam wariant we wszystkich ligach. Każdy poziom rozgrywek będzie zatem mógł mieć inny, dopasowany do siebie schemat, wpisujący się w jedną z trzech wymienionych form rywalizacji. Istotną korzyścią, którą odczuje w wyniku zmian każdy zawodnik, będzie fakt, iż przed sezonem z góry będzie wiadomo, jak będą wyglądać awanse i spadki. Dzięki podobnej liczbie spotkań do rozegrania w każdej z lig, rywalizacja we wszystkich konkursach przeprowadzanych w czasie sezonu będzie natomiast bardziej sprawiedliwa oraz o wiele bardziej zacięta i wyrównana, co według wielu osób do tej pory było niemożliwe.
 

Jak oceniacie zmiany?

Czy wprowadzone zmiany to słuszna decyzja? Który wariant według Was sprawdzi się w Waszym mieście? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

 

powrót do listy

Komentarze

lukasz trojca
+
0
/
-
0
ponad 7 lata temu

jak dla mnie spoko :)

Krzysztof Mogilski
+
0
/
-
0
ponad 7 lata temu

wszytkie trzy są dobre. Ambasadorzy i tak po prostu bedą miały wolną ręke który schemat wybrać do ich miast. Nam to na pewno bardzo pomoże w naszym mieście.

Patryk Rodziński
+
0
/
-
0
ponad 7 lata temu

Maxi :)!

Kamil Majewski
+
0
/
-
0
ponad 7 lata temu

Dobre rozwiązanie. Dodam tylko, że dla: MAXI = 19 zespołów, 2 rundy, MIDI = 13 zespołów, 3 rundy, MINI = 10 zespołów, 4 rundy, liczba meczów wszędzie będzie taka sama (=36 meczów w sezonie). Ale domyślam się, że priorytetem nie jest identyczna ilość spotkań ;)

Artur Steczkiewicz
+
1
/
-
1
ponad 7 lata temu

Według mnie powinno się standaryzować rozgrywki w całej Polsce i wszystkie 1 ligi powinny grać w systemie Maxi, z możliwością awansu do mistrzostw Polski przynajmniej trzech najlepszych zespołów (dla największych ośrodków można dodać dodatkowe dzikie karty. Dopiero druga i niższe ligi powinny być już wybierane według możliwość ilostanowych danych miast.

Przemysław Dębowski
+
0
/
-
0
ponad 7 lata temu

Jak dla mnie Fajna sprawa :D

Marcin Cieśla
+
0
/
-
0
ponad 7 lata temu

Według mnie w Szczecinie sprawdzi się opcja MAXI :)

Karol Kwapisiewicz
+
7
/
-
0
ponad 7 lata temu

Łukasz, nie masz sie co obawiać, ambasadorzy doskonale wiedzą jak poukładać rozgrywki w swoich miastach i nie masz sie co martwic we Wrocławiu wszystkie ligi będą w wersji MAXI.

Łukasz Płaszewski
+
2
/
-
0
ponad 7 lata temu

Usystematyzowanie rozgrywek na TAK ale tylko w wersji MAXI - 2 rundy. W dużych miastach jest zbyt wiele drużyn żeby ograniczać ligi do 10, 14 zespołów.

Dawid Murawski
+
0
/
-
0
ponad 7 lata temu

Według mnie zmiana na duży plus!

Łukasz Bilewicz
+
0
/
-
0
ponad 7 lata temu

Brak 16 ekip szkoda :(

Mateusz Nurkiewicz
+
0
/
-
0
ponad 7 lata temu

Jak dla mnie bardzo spoko.

Jeżeli chcesz dodać komentarz, musisz być zalogowany. Zaloguj
Advertisement