RP6
Dodany: Komentarzy: 0

Praça do Comércio niemal gotowy na Socca World Cup! Gdzie obejrzeć mecze Polaków?

Przed nami cały tydzień pełen piłkarskich emocji. Lizbona jest już niemal gotowa na przyjęcie uczestników Mistrzostw Świata SOCCA i oddaje im do dyspozycji arenę w jednym z najważniejszych miejsc dla całej Portugalii. Światła stadionu zwrócone na Gwiazdy SOCCA, wśród których znajdzie się czternastu reprezentantów Polski, zapłoną już w niedzielę 23 września. Kto jest największym faworytem do wywiezienia z Portugalii złotych medali?

Malowniczo położony w okolicach ujścia rzeki Tag Praça do Comércio, czyli Plac Handlowy w Lizbonie, jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych portugalskiej stolicy i szczególnym miejscem dla Portugalczyków. Od północy zamknięty łukiem triumfalnym Arco da Rua Augusta, będącym wyjście na plac z ulicy Rua Augusta, reprezentacyjnej dla Lizbony; od południa oblewany jest wodami Tagu. Dookoła znajduje się wiele popularnych lokali oraz budynki portugalskiej administracji rządowej. W centralnej części Placu znajduje się posąg Józefa I Reformatora, za którego panowania plac został odbudowany po trzęsieniu ziemi i uderzeniu w miasta fal tsunami. Zwykle nie odbywają tu żadne większe imprezy sportowe, ale jednak - to właśnie tu odbędą się Mistrzostwa Świata Socca. Termin Mistrzostw zbiega się w czasie z ogólnoeuropejskim Tygodniem Sportu i władze portugalskiej stolicy zgodziły się uczcić ten tydzień turniejem piłkarskim w najbardziej reprezentacyjnym miejscu swojego kraju.

Turniej Mistrzostw Świata rozpocznie się 23 września po południu - jeszcze przed oficjalnym otwarciem turnieju Kanada podejmie Republikę Zielonego Przylądka, która awaryjnie zastąpiła drużynę z Algierii, a następnie Brazylia zagra z Łotwą. Główną atrakcją pierwszego dnia turnieju będzie spotkanie Portugalii z Grecją, które uświetni obecność Ambasadorów Socca - pierwszą piłkę kopnie legendarny brazylijski obrońca Roberto Carlos, a spotkanie poprowadzi angielski arbiter Mark Clattenburg.

W poniedziałek po południu, w siódmym meczu turnieju, do rywalizacji przystąpią biało-czerwoni. Podopieczni Klaudiusza Hirscha o 13:00 zmierzą się ze Słowenią. Dwie godziny później czeka nas starcie reprezentacji USA z Kazachstanem. W drużynie USA nie zabraknie byłych graczy MLS, z Robbie'm Findley'em - uczestnikiem Mistrzostw Świata FIFA 2010 - czy bramkarzem Andrew Webberem. Kazachowie z kolei to Mistrzowie Europy EMF z 2016 roku, czyli zapowiada się naprawdę niesamowite spotkanie. Trzeciego dnia turnieju rywalizację rozpocznie spotkanie naszych grupowych rywali - Tunezji z Omanem, a największą atrakcją będzie mecz Niemców z Chorwacją, który rozpocznie się o 18:00. Z ciekawszych spotkań czekamy na spotkania Hiszpanii z Rosją (15:00), Portugalii z Turcją oraz Brazylii z Bułgarią. Środa i czwartek to kolejne mecze reprezentacji Polski - w środę o 17:00 zmierzymy się z Omanem, we czwartek o 19 z Tunezją. Z najciekawiej zapowiadających się spotkań warto wyróżnić też mecz Anglia-USA oraz Walia-Szkocja, które odbędą się wieczorem.

Wśród faworytów Mistrzostw Świata SOCCA z pewnością zameldują się Rosjanie, Mistrzowie Europy sprzed roku, którzy pojawią się w Portugalii z wieloma zawodnikami znanymi kibicom obserwującym poprzednie występy reprezentacji Polski na arenie międzynarodowej - na czele z Jewgienijem Mariszinem czy Aleksiejem Miediwediewem. W mocnym składzie przyjeżdżają też Niemcy, z którymi rok temu przegraliśmy po dramatycznym meczu w Brnie. Spośród znanych europejskich ekip piłki sześcioosobowej przyjeżdżają też Chorwaci, Anglicy czy reprezentacja Polski, która przez ostatnie pięć lat regularnie grała w czołowej ósmece Mistrzostw Europy. Na swój wielki moment, czekają zespoły, których 11-osobowe odpowiedniki są tradycyjnymi potęgami europejskiego futbolu - Francuzi, Anglicy oraz Hiszpanie. Nie możemy też zapomnieć o gospodarzach, mury gmachów wokół Placu Handlowego z pewnością będą sprzyjać Portugalczykom.

Z drużyn spoza Europy zawsze należy zwrócić uwagę na drużynę z Brazylii, w której występuje kilku futsalistów czy byłych zawodników lokalnych lig niższych, ale nigdy nie wiadomo jaki poziom sportowy reprezentuje ta konkretnie grupa piłkarzy. Warto zwrócić też uwagę na wspomnianych wcześniej Amerykanów i absolutnie nie wolno niedoceniać zawodników reprezentacji z Afryki.

Kto Waszym zdaniem wygra Mistrzostwa Świata Socca? Śledźcie nas na FB - z okazji MŚ przygotowaliśmy dla Was kilka atrakcyjnych konkursów, w których do zgarnięcia będą koszulki naszych reprezentantów!

OFICJALNIE: Wszystkie mecze Polaków transmitowane będą NA ŻYWO na naszym profilu Facebookowym oraz na sport.tvp.pl (strona internetowa oraz aplikacja mobilna TVP Sport). Komentatorami naszych meczów będą Ambasadorowie rozgrywek playarena: PRzemysław Kaczmarek oraz Dominik Rek.  

powrót do listy

Komentarze

Brak komentarzy
Jeżeli chcesz dodać komentarz, musisz być zalogowany. Zaloguj
Advertisement