Playarena
Dodany: Komentarzy: 0

#KącikPiłkarza: Foam rolling

Regeneracja w przygotowaniach piłkarza do zawodów odgrywa bardzo istotną rolę. W kolejnym artykule z serii #KącikPiłkarza omówimy skuteczną metodę relaksacji mięśni, czyli rolowanie.
 

Co nam daje rolowanie?

Rolowanie bądź jak kto woli autorelaksacja jest istotnym elementem w procesie regeneracji sportowców. Rolować możemy się po to, aby uzyskać efekt automasażu mięśniowo-powięziowego i rozluźnienia punktów spustowych, które powodują spięcia całych taśm mięśniowych. Jest to też jeden ze sposobów wzmacniania naszego ciała.
 

Kiedy się rolować?

Możemy rolować się zarówno przed, jak i po treningu. Rolowanie przed wysiłkiem fizycznym aktywuje nasze mięśnie do wytężonej pracy oraz wpływa na tzw. "mobility", które jest istotnym czynnikiem warunkującym udany trening. Rolowanie po zajęciach należy wykonywać przed rozciąganiem statycznym. Obniży to napięcie mięśniowe i zwiększy efektywność strechingu.
 

Czas rolowania

Jeśli chodzi o czas, który powinniśmy poświęcić na rolowanie danej partii mięśniowej, nie powinien być on krótszy niż 30 sekund i nie powinien przekraczać 2 minut.
 

Czego nie rolujemy?

Rolować nie powinno się:

- kości,
- okolic stawów,
- miejsc uszkodzonych po urazach (naderwania, stłuczenia, stany zapalne).
 

Jaki roller wybrać?

Koncerny sportowe oferują duży wybór rollerów do masażu sportowego. Możemy znaleźć wałki o różnej twardości oraz rodzaju powierzchni. Dla początkujących najlepszy będzie wybór miękkiego wałka o gładkiej powierzchni. Z postępem zaawansowania możemy zainwestować w roller o twardszej strukturze. Rollery z wypustkami idealnie nadają się do preaktywacji przed treningiem, zaś gładkie najlepiej sprawdzają się po wysiłku.
 

 

powrót do listy

Komentarze

Brak komentarzy
Jeżeli chcesz dodać komentarz, musisz być zalogowany. Zaloguj
Advertisement