
Dlaczego warto grać w piłkę nożną? Oto 3 główne powody!
Nikogo nie trzeba przekonywać o atrakcyjności uprawiania sportu, a w szczególności piłki nożnej, która od lat jest najbardziej popularną formą aktywności fizycznej w Polsce. Dlaczego warto grać w piłkę? Oto 3 główne powody!
1. Sport to zdrowie
Korzystny wpływ uprawiania sportu na zdrowie jest powszechnie znany. Grając w piłkę nożną, pracuje cały organizm. Ta dyscyplina sportu wspomaga leczenie wielu schorzeń, m.in. chorób serca, bo podczas gry w nogę zwiększa się przepływ krwi w naczyniach wieńcowych, a to ważne dla całego układu krążenia. Ponadto, ćwiczenia aerobowe mają pozytywny wpływ na tkankę płucną, sprawiając, że wzrasta minutowa objętość płuc. Idąc dalej, uprawianie tego sportu poprawia zdolność organizmu do spalania kalorii dostarczanych wraz z pożywieniem. Jeżeli gramy, to poprawiamy wytrzymałość i wydolność swojego ciała, a także rozwijamy zmysł obserwacji, koordynację ruchową i budujemy masę mięśniową. To tylko kilka z wielu aspektów gry w piłkę nożną, które pozytywnie wpływają na nasz organizm.
2. Gra w piłkę wpływa pozytywnie na psychikę
Aktywność fizyczna ma również pozytywny wpływ na nasz mózg i samopoczucie. Dzięki grze w piłkę nożną spada stres, a my wprowadzamy do swojego życia element odprężenia, co pomaga w zachowaniu równowagi psychicznej. Co więcej, naukowo potwierdzono, że przebywanie na świeżym powietrzu sprawia, że rośnie liczba połączeń nerwowych w mózgu, co wspomaga proces myślenia.
3. Idealna dyscyplina sportu do budowania więzi społecznych
Piłka nożna jest grą zespołową, w związku z czym pozwala nam na utożsamianie się z grupą sympatyków tej samej dyscypliny. Gra ta uczy odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale także za kolegę z drużyny. W niej po raz pierwszy uczymy się wygrywać i z godnością przyjmować porażkę. Piłka nożna uczy dyscypliny, szacunku do przeciwnika, a przede wszystkim pokazuje nam, ile pracy trzeba włożyć w końcowy sukces. Z punktu widzenia socjologicznego piłka nożna to idealny sport do budowania więzi społecznych. Koledzy z zespołu są niemal dla nas jak rodzina. Za drużynę dajemy się pokroić, z nią walczymy i nie odpuszczamy do ostatniej minuty meczu, nawet gdy brakuje już sił.
A jakie Wy widzicie zalety gry w piłkę nożną? Jest ich z pewnością zdecydowanie więcej niż wymieniliśmy powyżej, dlatego zachęcamy do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach.
Komentarze
Piotr Miszczuk
+
0
/
-
2
ponad 8 lata temu
No tak trochę jednostronny artykuł. Z tym zdrowiem to tak mniej różowo jednak. Na układ krążenia może i dobrze wpływa, ale co z układem mięśniowo-szkieletowym? Stawy szybciej się zużywają,urazy mięśniowe, urazy stawowe, bardzo niebezpieczne urazy kompresyjne kręgosłupa. Wielokrotne mikrourazy mózgu, mogące przyśpieszyć lub indukować rozwój chorób otępiennych. Tak więc są dwie strony medalu! No i trochę czepiania się jeszcze na koniec: skoro nie trzeba nikogo przekonywać to po co ten artykuł :D wysiłek aerobowy? może bramkarz... a jakie inne kalorie można palić jak nie te dostarczane z pokarmem? (zakładam, że osoby karmione dożylnie jednak nie uprawiają sportu) ;) A tak to spoko! Gram i będę grał mimo, że tak naprawdę traktownie piłki nożnej jako profilaktyki jest... błędem bo są sporty o dużo mniejszych negatywnych efektach. Bo PN jest zajebista.