Playarena
Dodany: Komentarzy: 6

Playarena Turbo zamiast rzutów karnych, ale na nieco innych zasadach

Podczas turniejów Mistrzostw Polski Ligi Nike Playarena zadebiutowała w poprzednim roku zupełna nowość, która wzbudziła niemałe emocje. Mowa o niezwykle widowiskowej dogrywce Playarena Turbo, która w czasie tegorocznych zawodów ogólnopolskich również będzie stosowana w fazie pucharowej w przypadku remisu w regulaminowym czasie gry. Aby jeszcze bardziej ją uatrakcyjnić, postanowiliśmy nieco zmienić jej formułę. Już wkrótce debiut dogrywki Playarena Turbo 2.0.
 

Skąd pomysł?

Dogrywkę Playarena Turbo wprowadziliśmy z różnych powodów. Wszystko zaczęło się dwa lata temu, gdy na turniejach Ligi Nike Playarena po raz pierwszy pojawił się selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej 6-osobowej, Klaudiusz Hirsch. To właśnie on zauważył, że dogrywki, które toczą się w naszych zawodach, nie były atrakcyjne dla kibiców. W większości przypadków w dodatkowym czasie gry nie padały bowiem żadne bramki, a co za tym idzie - zwycięzca wyłaniany był w konkursie rzutów karnych. To w efekcie znacznie wydłużało czas trwania spotkania i całej fazy pucharowej. Wspólnie z trenerem drużyny narodowej opracowaliśmy więc nowe zasady dogrywki, która według nas wzbudza zdecydowanie większe emocje.
 

Najważniejsze zmiany w przepisach

Mimo że wprowadzenie dogrywki Playarena Turbo z pewnością uatrakcyjniło zawody ogólnopolskie Playarena, postanowiliśmy ją w tym roku udoskonalić. W efekcie wprowadziliśmy zmiany w regulaminie, konsultując je z szerokim gronem eksperckim (selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej 6-osobowej, profesjonalni sędziowie oraz organizatorzy). Ta najważniejsza zmiana dotyczy gry bramkarza poza polem karnym w czasie dogrywki. Od teraz gra golkipera poza tą strefą będzie zabroniona, a dodatkowo wprowadzony zostanie zakaz wychodzenia na boisko tzw. "lotnego bramkarza". Dzięki temu ograniczona zostanie przede wszystkim gra w przewadze danego zespołu spowodowana wycofaniem bramkarza i co za tym idzie, znaczenie posiadania piłki.

Klaudiusz Hirsch, selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej 6-osobowejGłównym celem zmian w regulaminie dogrywki Playarena Turbo było zminimalizowanie gry pasywnej. Zależało nam na tym, aby ograniczyć grę w przewadze, która niejako promowała kunktatorstwo. Zakaz gry bramkarza poza własnym polem karnym ma zatem wyrównać szanse obu drużyn na odniesienie końcowego sukcesu. Poprzednie przepisy dawały dużo większe szanse drużynie, która znajdowała się w danym momencie w posiadaniu piłki. Nowy przepis zmusi ponadto drużyny do dużo szybszego podejmowania decyzji.

Zasady dogrywki Playarena Turbo 2.0.

Do dogrywki Playarena Turbo dojdzie w przypadku, gdy mecz w fazie pucharowej zakończy się remisem. Podczas dodatkowego czasu gry sędzia co minutę będzie zatrzymywał spotkanie, a każda z drużyn zmuszona będzie ściągnąć z boiska po jednym zawodniku. W dalszym ciągu można będzie jednak dokonywać zmian w składzie, z zastrzeżeniem, że na placu gry cały czas będzie przebywać bramkarz (nie można wprowadzać tak zwanego "lotnego bramkarza"). Jeżeli mecz nie rozstrzygnie się w przeciągu 5 minut, spotkanie będzie toczyło się zgodnie z zasadą "nagłej śmierci", czyli mecz wygra drużyna, która jako pierwsza strzeli bramkę. Od tego czasu na placu gry będzie rywalizować tylko po dwóch graczy z każdej drużyny.

Playarena Turbo minuta po minucie:

1. minuta: gramy 6 na 6
2. minuta: gramy 5 na 5
3. minuta: gramy 4 na 4
4. minuta: gramy 3 na 3
5. minuta: gramy 2 na 2

Po upływie 5 minut gramy 2 na 2 zgodnie z zasadą "nagłej śmierci", a sędzia zatrzymuje czas i przeprowadza losowanie, które zdecyduje o tym, kto będzie w posiadaniu piłki.

Dodatkowe zapisy:

- Podczas trwania dogrywki bramkarz nie ma prawa opuszczać własnego pola karnego (nawet podczas gry dwóch na dwóch). W przypadku, gdy dotknie piłkę poza swoim polem karnym, dyktowany będzie rzut karny dla drużyny przeciwnej.

- W trakcie ostatniej minuty dogrywki oraz w trakcie gry z zasadą nagłej śmierci (podczas gry dwóch na dwóch), rzuty rożne, wolne i auty zawodnik musi wykonać poprzez samodzielne wyprowadzenie (nie musi podawać jej do swojego bramkarza).

Zółta kartka:

Podczas dogrywki żółta kartka skutkuje 1-minutowym wykluczeniem, tak jak podczas regulaminowego czasu gry. Wyjątek stanowi sytuacja, w której na boisku pozostaje po dwóch zawodników z każdej drużyny. Żółta kartka w takiej sytuacji powoduje:

- odgwizdanie rzutu karnego dla drużyny przeciwnej (bez względu na miejsce boiska, w którym doszło do przewinienia),
- wykluczenie z gry ukaranego zawodnika na 1 minutę (z zastrzeżeniem, że w miejsce ukaranego zawodnika na boisko może wejść inny zawodnik).

Ważne: W przypadku straty bramki, ukarany zawodnik może powrócić na boisko przed upływem 1 minuty.

Czerwona kartka:

- W przypadku, gdy zawodnik otrzyma bezpośrednio czerwoną kartkę, zostanie wykluczony z gry do końca meczu, a jego miejsce na boisku zajmie zawodnik rezerwowy (w tej sytuacji również dochodzi do rzutu karnego).
 

Komplet informacji nt. zasad dotyczących Playarena Turbo znajdziecie w regulaminie turnieju.
 

Kiedy debiut ulepszonej dogrywki?

Do debiutu dogrywki Playarena Turbo 2.0. może dojść już w najbliższą sobotę. Wtedy właśnie odbędzie się turniej finałowy FORTUNA Pucharu Polski Playarena, podczas którego nasza dogrywka będzie obowiązywać w fazie pucharowej. Co ważne, nowa dogrywka Playarena Turbo będzie także stosowana w całym tegorocznym cyklu Mistrzostw Polski Ligi Nike Playarena.


FORTUNA_BANNER_TWO

 

powrót do listy

Komentarze

Mateusz Kozłowski
+
0
/
-
0
ponad 8 lata temu

Nie no gra pasywna budziłaby niepotrzebne emocje i kontrowersje, a tak wykluczony czynnik ludzki. Dobra decyzja.

Michał Gitzel
+
2
/
-
0
ponad 8 lata temu

BRAWOOO! W poprzednim roku nasz zespół miał okazję mierzyć się kilka razy w Turbodogrywce. W sytuacji 2na2 nasz zawodnik otrzymał żółtą kartkę i padło pytanie: jak jeden zawodnik ma rozegrać aut lub wznowić od bramki, do kogo? Kolejna sytuacja z półfinału to rzut monetą decydujący o tym, która drużyna ma piłkę. Wiadomo jak jest dwoje mądrych zawodników z lotnym bramkarzem to jest po zawodach. Dobra zmiana!

Wojtek Dudek
+
1
/
-
0
ponad 8 lata temu

Marcin Czarnecki - rozważaliśmy sygnalizację "gry pasywnej" na wzór piłki ręcznej. Odrzuciliśmy ten wariant, ponieważ chcemy, żeby przepis był jasny, a rytm meczu nie zależał od interpretacji sytuacji sędziego (co zawsze budzi kontrowersje). Grę pasywną chcemy wyeliminować właśnie poprzez zostawienie bramkarzy w polu karnym. Liczymy, że właśnie dzięki temu szachy się skończą. Dotychczas drużyny wykorzystywały bramkarzy do gry w przewadze i naprawdę dłuuuuugo budowały akcję. Korekta przepisu powinna to wyeliminować. Reasumując - wyeliminowanie gry pasywnej było właśnie naszym celem.

Norbert Jendruczek
+
4
/
-
1
ponad 8 lata temu

Trzeba wprowadzić żeby wogole bramkarz nie wychodził z pola karnego przez cały mecz pozdrawiam

Marcin Czarnecki
+
1
/
-
1
ponad 8 lata temu

Trzeba było wprowadzić coś na wzór piłki ręcznej i sygnalizacji "gry pasywnej", żeby nikt nie kombinował z przeciąganiem gry, a nie jakieś zakazy dla bramkarzy, że nie może wychodzić poza pole karne. Piłka nożna, czy szachy?

Karol Koc
+
0
/
-
0
ponad 8 lata temu

Dobra zmiana! Wprowadzanie tzw. lotnego bramkarza faktycznie rok temu psuła widowiskowość dogrywki.

Jeżeli chcesz dodać komentarz, musisz być zalogowany. Zaloguj
Advertisement