Playarena
Dodany: Komentarzy: 6

Czy dogrywka Playarena Turbo zdała swój egzamin?

"Koniec z dogrywkami, które sprawiają wrażenie nudnych, często pozbawione są bramek i prowadzą do rzutów karnych" - takim stwierdzeniem kierowaliśmy się, wprowadzając do przepisów gry podczas tegorocznych Mistrzostw Polski Ligi Nike Playarena dogrywkę Playarena Turbo. Czy ten rewolucyjny zapis w regulaminie zdał swój egzamin?

Co to jest Playarena Turbo?

Dogrywka Playarena Turbo to zupełnie nowy i rewolucyjny zapis w regulaminie Mistrzostw Polski Ligi Nike Playarena, który wprowadziliśmy tuż przed tegorocznymi turniejami eliminacyjnymi w Ostrowcu Świętokrzyskim i Ostródzie. Idea zmiany przepisów była niezwykle prosta. Za jej pomocą chcieliśmy wyeliminować nudne i zazwyczaj bezbramkowe dogrywki w fazie pucharowej. Te w większości przypadków i tak prowadziły bowiem do - rządzących się głównie łutem szczęścia - rzutów karnych. Na czym dokładnie polega więc dogrywka Playarena Turbo?

Łukasz Piwnicki (szef redakcji Playarena)Do dogrywki Playarena Turbo dochodzi w przypadku, gdy mecz w fazie pucharowej kończy się remisem. Podczas dodatkowego czasu gry sędzia co minutę zatrzymuje spotkanie, a każda z drużyn zmuszona jest wtedy ściągnąć z boiska po jednym zawodniku. Spotkanie toczy się w taki sposób przez 5 minut. Jeżeli po upływie tego okresu nie będziemy mieli rozstrzygnięcia, rywalizacja będzie toczyć się dalej zgodnie z zasadą "nagłej śmierci", czyli mecz wygrywa drużyna, która jako pierwsza strzeli bramkę. Co ważne, po 5 minutach z boiska nie schodzą już żadni zawodnicy, a na placu gry pozostaje tylko po dwóch graczy z każdej drużyny.

Playarena Turbo minuta po minucie:

1. minuta: gramy 6 na 6
2. minuta: gramy 5 na 5
3. minuta: gramy 4 na 4
4. minuta: gramy 3 na 3
5. minuta: gramy 2 na 2

Po upływie 5 minut gramy 2 na 2 zgodnie z zasadą "nagłej śmierci"

Taktyka kluczem do sukcesu

W trakcie wszystkich tegorocznych zawodów ogólnopolskich Ligi Nike Playarena byliśmy świadkami naprawdę wielu niezwykle ciekawych oraz emocjonujących dogrywek przeprowadzonych według nowych zasad. Warto wspomnieć chociażby fantastyczne widowisko, jakie stworzyli w ćwierćfinale turnieju finałowego w Warszawie SuperstarTeam Białystok i Thunders Płock. Dogrywka w tym meczu trwała rekordowe kilkanaście minut, a za cały komentarz niech posłuży poniższy film z tego spotkania.

Najdłuższa w historii dogrywka Playarena Turbo rozpoczyna się w 24:15 minucie powyższego filmu.

Nieco inną dogrywkę, bo ze zdecydowanie mniejszą liczbą zwrotów akcji, oglądaliśmy w starciu Cater-Group Łódź ze Spartanem Leśnica, które również miało miejsce na turnieju finałowym Mistrzostw Polski. Tam doliczony czas gry trwał "tylko" regulaminowe 5 minut, a bramka decydująca padła kilka sekund przed ostatnim gwizdkiem.

Dogrywka w starciu łodzian z wrocławianami rozpoczyna się w 23:50 minucie powyższego filmu.

Najlepszy sposób na rozstrzygnięcie dogrywki Playarena Turbo na swoją korzyść znalazła chyba jednak inna łódzka drużyna. Mowa o Retkini Crew Łódź, która w starciu 1/8 finału turnieju eliminacyjnego w Ostrowcu Świętokrzyskim zastosowała wyrafinowaną i - jak się okazało - niezwykle skuteczną taktykę w konfrontacji z Dąbrówką Athletic Katowice. Łodzianie już na samym początku dogrywki zdobyli bowiem piłkę i utrzymywali ją do końca regulaminowych 5 minut. Gdy stało się jasne, że o zwycięstwie decydować będzie "złota bramka", przeprowadzili zabójczy atak, zakończony celnym trafieniem jednego z zawodników. Co ciekawe, to właśnie ten mecz sprawił, iż przed turniejem finałowym w Warszawie zmieniliśmy nieco zasady Playarena Turbo. W efekcie ekipa, która była w czasie dogrywki w posiadaniu piłki, nie mogła już być pewna tego, że po upływie 5 minut, również będzie ją posiadać. O tym decydowało już losowanie przeprowadzane przez sędziów.

Tak cieszyli się zawodnicy Retkini Crew po zwycięstwie nad Dąbrówką Athletic Katowice w dogrywce Playarena Turbo.

Łukasz Zajm (Główny Administator rozgrywek ligowych)Przed tegorocznymi turniejami ogólnopolskimi zadaliśmy sobie pytanie, co zmienilibyśmy w piłce nożnej, gdybyśmy tworzyli reguły od podstaw. Rzuty karne są z jednej strony piękne, bo emocjonujące, ale z drugiej strony, szalenie niesprawiedliwe. Podczas mistrzostw Europy w Chorwacji nasza reprezentacja odpadła z turnieju właśnie po karnych, choć przez większą część meczu całkowicie kontrolowała grę. Format Playarena Turbo premiuje drużyny zdyscyplinowane taktycznie. Podwórkowa gra tutaj nie przejdzie. Jeśli nie wypracujesz z zespołem schematów gry przy mniejszej liczbie zawodników, po prostu przegrasz. Jednocześnie Playarena Turbo to dla kibiców potężna dawka emocji. Drużyny, które odpadają z turnieju są oczywiście rozżalone i o swoją porażkę obwiniają przede wszystkim... brak karnych. Stoimy jednak na stanowisku, że o strzałach z "wapna" można powiedzieć wszystko, ale na pewno nie to, że są sprawiedliwe. Trochę jest tak, że ludzie zaakceptowali rzuty karne, bo ten format jest po prostu powszechnie obowiązujący (w rozgrywkach PZPN wprowadzono go w roku 1964). Ośmielamy się mimo wszystko podważyć dotychczasowy stan rzeczy. Piłka nożna 6-osobowa jest dyscypliną, która wymaga taktycznej dyscypliny, a Playarena Turbo wpisuje się w ten kierunek.

Co jeszcze można zmienić w Playarena Turbo?

Dogrywki Playarena Turbo, które w tym roku miały miejsce na zawodach ogólnopolskich, utwierdzają nas w przekonaniu, że zdały swój egzamin i na pewno będą rozgrywane na przyszłorocznych Mistrzostwach Polski. Co więcej, wydaje nam się, że stały się one przy okazji czymś w rodzaju wyróżnika naszych rozgrywek, ich cechy charakterystycznej. Nie oznacza to jednak, że nie zamierzamy usprawniać formatu Playarena Turbo czy też szukać innych atrakcyjnych rozwiązań. Macie jakieś swoje przemyślenia dotyczące dogrywki rozgrywanej w ten sposób? Jakie są Waszym zdaniem jej plusy i minusy? Co byście w niej zmienili? Zachęcamy do dyskusji!