Mistrzostwa Polski
Dodany: Komentarzy: 8

Playarena Turbo: Rewolucyjna dogrywka zadebiutuje w Ostrowcu!?

Koniec z dogrywkami, które sprawiają wrażenie nudnych, często pozbawione są bramek i prowadzą do rzutów karnych. Do przepisów gry podczas tegorocznych Mistrzostw Polski Ligi Nike Playarena wprowadzamy rewolucyjny zapis - dogrywkę Playarena Turbo.

Dogrywka, która ma być naszą wizytówką

W tym roku postanowiliśmy wprowadzić zmiany w przepisach gry na Mistrzostwach Polski Ligi Nike Playarena. Tym samym chcemy sprawić, że nasze turnieje będą się mogły pochwalić czymś wyjątkowym. Czymś, czego nie spotka się na innych zawodach, a co stanie się w przyszłości naszą wizytówką. Mowa o zmianie zasad panujących w dogrywkach meczów fazy pucharowej, które do tej pory wyglądały tak samo jak w piłce nożnej 11-osobowej, czyli w przypadku braku rozstrzygnięcia, prowadziły do rzutów karnych.

Skąd pomysł na zmianę zasad dogrywki?

Wszystko zaczęło się w poprzednim roku, gdy na turniejach Ligi Nike Playarena po raz pierwszy pojawił się selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej 6-osobowej, Klaudiusz Hirsch. To właśnie on zauważył, że dogrywki, które toczą się w naszych zawodach, nie są atrakcyjne dla kibiców. W większości przypadków w dodatkowym czasie gry nie padają bowiem żadne bramki, a co za tym idzie - zwycięzca wyłaniany jest w konkursie rzutów karnych, które nie do końca są sprawiedliwe. To w efekcie znacznie wydłuża czas trwania spotkania i całej fazy pucharowej. Wspólnie z trenerem drużyny narodowej opracowaliśmy więc nowe zasady dogrywki, która według nas będzie wzbudzać zdecydowanie większe emocje.

Zasady dogrywki Playarena Turbo

Na czym dokładnie będzie polegać dogrywka Playarena Turbo? Do dogrywki Playarena Turbo dojdzie w przypadku, gdy mecz w fazie pucharowej zakończy się remisem. Podczas dodatkowego czasu gry sędzia co minutę będzie zatrzymywał spotkanie, a każda z drużyn zmuszona będzie ściągnąć z boiska po jednym zawodniku. W dalszym ciągu można będzie jednak dokonywać zmian w składzie. Jeżeli mecz nie rozstrzygnie się w przeciągu 5 minut, spotkanie będzie toczyło się zgodnie z zasadą "nagłej śmierci", czyli mecz wygra drużyna, która jako pierwsza strzeli bramkę. Od tego czasu na placu gry będzie rywalizować tylko po dwóch graczy z każdej drużyny.

Playarena Turbo minuta po minucie

1. minuta: gramy 6 na 6
2. minuta: gramy 5 na 5
3. minuta: gramy 4 na 4
4. minuta: gramy 3 na 3
5. minuta: gramy 2 na 2

Po upływie 5 minut gramy 2 na 2 zgodnie z zasadą "nagłej śmierci"

Klaudiusz Hirsch, selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej 6-osobowejZ dogrywkami, podczas których jeden z zawodników każdej drużyny schodzi co jakiś czas z boiska, spotykałem się bardzo często na turniejach futsalowych. Widziałem je na własne oczy jako kibic i również sam brałem w nich udział. Z doświadczenia wiem, że podobały się one wszystkim - zarówno zawodnikom, jak i publiczności, ponieważ trzymały w niesamowitym napięciu do samego końca. Moim zdaniem jeszcze bardziej uatrakcyjnią one turnieje Ligi Nike Playarena, tym bardziej że nie będą toczyły się od początku zgodnie z zasadą "nagłej śmierci", tak jak dogrywki na zawodach, z którymi ja osobiście się zetknąłem. Dzięki temu każda drużyna będzie miała czas na odrobienie strat, a w każdym meczu będzie dochodziło do sytuacji, w której na boisku pozostanie tylko po dwóch zawodników obu drużyn. To z kolei będzie zmuszało cały zespół do wykazania się dużą kreatywnością przy doborze taktyki i odpowiednich osób do gry. Według mnie kluczowe znaczenie będą mieć predyspozycje kondycyjne zawodników i ich umiejętności gry jeden na jeden.

Do pierwszej w historii dogrywki Playarena Turbo może dojść już w najbliższy weekend. W dniach 18-19 lipca odbędą się bowiem pierwsze w tym roku turnieje eliminacyjne Mistrzostw Polski Ligi Nike Playarena. Jesteśmy przekonani, że nowy zapis w regulaminie, poprzez podniesienie emocji podczas spotkań fazy pucharowej, jeszcze bardziej uatrakcyjni zawody ogólnopolskie.