Playarena
Dodany: Komentarzy: 0

#22 Football Espresso: Współpraca graczy Socca w ofensywie

Dzisiejszym odcinkiem kończymy pierwszą część naszego cyklu, w którym omawialiśmy główne aspekty gry w Socca. Ten odcinek poświęcę na zaprezentowanie kilku głównych konceptów taktycznych stosowanych w ataku, inaczej zachowań czy też działań zawodników, które wykorzystywane są w trakcie gry w Socca.

Ogólnie chodzi o to, aby zawodnicy nadawali celowości wykonywanym działaniom  na boisku. To znaczy, aby mieli świadomość oraz umieli rozpoznawać sytuacje, w których znajdują się w danej chwili na boisku, a także potrafili na podstawie zebranych informacji podjąć słuszną decyzję do działania, które przyniesie im korzyść. Analiza wydarzeń, obserwacja przestrzeni oraz ustawienia przeciwników i partnerów ma być bodźcem do podjęcia decyzji i wdrożenia w odpowiednim momencie konceptu, który ostatecznie zostanie skutecznie zrealizowany przez zawodników.

Jakość wykonania będzie ostatnią fazą całego procesu, poprzedzonego wcześniejszą obserwacją sytuacji boiskowej i szybkim zebraniem niezbędnych informacji do podjęcia słusznej decyzji. Klasowi zawodnicy, o wysokich zdolnościach percepcyjnych, potrafią bardzo szybko reagować w trakcie gry, błyskawicznie podejmować decyzje, a co więcej dysponując świetnym wyszkoleniem technicznym, wykonują perfekcyjnie dany koncept. O takich graczach mówi się, że są inteligentni na boisku i że fantastycznie „czytają” - rozumieją grę.

Zawodnik nr 5, Adrian Citko, znakomicie kontroluje przestrzeń, dzięki obserwacji doskonale wie jak ustawieni są partnerzy oraz rywale. Poprzez ruch wsparcia tworzy on linie podania i w momencie przyjęcia piłki wie jaki będzie jego kolejna decyzja.

Odpowiednia współpraca partnerów w czasie gry da szansę na rozwinięcie ataku, jego przyspieszenie i finalizację. Potrzebna jest do tego odpowiednia przestrzeń i okoliczności, które pozwolą na realizację ofensywnego konceptu. Atakujący gracz bez piłki może wesprzeć partnera z piłką poprzez ruch, który wykreuje linię podania. Ruch wsparcia jest stosowany w każdej miejscu boiska, a dzięki niemu możliwe jest stworzenie przewagi liczebnej w danej strefie czy sektorze boiska

Poniżej widzimy jak Adrian Citko, na pozycji wysuniętego rozgrywającego wspiera partnerów pojawiając się w przestrzeni pomiędzy liniami obrony przeciwnika. Jest cały czas „pod grą”, porusza się w taki sposób, aby umożliwić swobodne podanie piłki partnerom z zespołu.

Linię podania dla partnera można zbudować również wykonując ruch w kierunku ataku (progresywny) na wolną przestrzeń bezpośrednio po zagraniu piłki.

Widzimy, że zawodnik z piłką wykorzystuje fakt, że po podaniu przeciwnik znajduje się bardzo blisko, więc szybko wykonuje ruch na wolna przestrzeń, aby wesprzeć partnera i dodatkowo dając mu opcję do gry.

Innym konceptem realizowanym na boisku przez zawodników Socca jest ruch gracza bez piłki polegający otwarciu przestrzeni dla partnera z piłką. Jest to przykład mobilności gracza bez piłki, który przemieszcza się w kierunku bramki przeciwnika zwalniając przestrzeń dla partnera z piłką, który z kolei ma szansę na wykorzystanie właśnie tego fragmentu boiska. Najczęściej spotykamy się z tego typu zachowaniem w środkowym sektorze boiska. Otwarcie tej przestrzeni sprawia, że zawodnik z piłką (np. skrzydłowy) może wprowadzić tam piłkę z bocznego sektora boiska i finalizować atak strzałem do bramki przeciwnika.

Podobne działanie ofensywne możemy dostrzec w sytuacji kiedy zawodnik bez piłki wspiera swojego partnera z drużyny wykonując ruch w jego kierunku. Celem takiego zachowania jest dobiegnięcie do rywala kryjącego partnera z piłką, aby wykonać tzw „podsłonę”. Takie działanie może sprawić, że przeciwnicy będą mieli problem z zamianą krycia, a gracz z piłką będzie miał szansę na wykorzystanie zawahania rywali i wprowadzenia piłki w wolną przestrzeń, by rozwinąć atak

Kolejnym niezwykle ważnym konceptem taktycznym w ataku jest tzw obieg za plecy partnera. Podobnie jak ma to miejsce w sytuacjach z „podsłonami”, obieg za plecy partnera sprawia, że obrońcy mogą mieć kłopot z szybką zmiana krycia i dzięki temu atakujący ma szansę na skuteczne rozwinięcie ataku i wykreowanie sytuacji do strzelenia gola.

Charakterystycznym przykładem współpracy dwójkowej w Socca są tzw. „ściany” czyli akcja, w której jeden z zawodników po zagraniu piłki do partner korzysta z jego podania zwrotnego (po lub bez przyjęcia piłki) na wolną przestrzeń, tzw „ściany poziome”- w tej sytuacji atakujący ustawieni są na zbliżonej wysokości boiska

lub kiedy atakujący zajmują pozycje w taki sposób, że jeden z nich jest ustawiony wyżej względem drugiego (np.: atak z PIVOTEM, patrz odc. 16.)- tzw „ściany pionowe” i po podaniu partner wykonuje ruch (nabieg) zgodny z kierunkiem ataku, aby mieć szansę uwolnienia się od obrońcy, otrzymania podania zwrotnego od partnera i finalizację akcji strzałem do bramki

Udana realizacja ataku, wdrożenie przez zawodników danego konceptu taktycznego w czasie gry zależy od ich analizy sytuacji boiskowej, szybkiego podjęcia optymalnej decyzji oraz perfekcyjnego wykonania działania.

Czym jest Football Espresso i o co chodzi w tym projekcie, możecie przeczytać TUTAJ. Dwudziesty pierwszy odcinek Football Espresso już w najbliższą środę, 19 sierpnia, o godzinie 9:00.

Poprzednie odcinki:

#1 Football Espresso: Pole gry Socca

#2 Football Espresso: Strefa ZERO

#3 Football Espresso: Postawa obronna i indywidualne działanie zawodnika w sytuacji 1vs1

#4 Football Espresso: Krycie - zasada trójkąta obronnego

#5 Football Espresso: Strona mocna i strona słaba

#6 Football Espresso: Rozgrzewka

#7 Football Espresso: Główne zasady gry w ataku – wykorzystanie przestrzeni boiska

#8 Football Espresso: Pozycje na boisku zawodników atakujących w Socca

#9 Football Espresso: Systemy gry ofensywnej w Socca

#10 Football Espresso: Regeneracja

#11 Football Espresso: Gra z lotnym bramkarzem

#12 Football Espresso: Kontratak

#13 Football Espresso: Atak w przewadze liczebnej

#14 Football Espresso: Pojedynek 1vs1 w ataku

#15 Football Espresso: Wysoki pressing

#16 Football Espresso: Pivot w Socca

#17 Football Espresso: Psychologia

#18 Football Espresso: Stałe fragmenty gry w Socca

#19 Football Espresso: SFG w fazie finalizacji ataku (część 1)

#20 Football Espresso: SFG w fazie finalizacji ataku (część 2)

#21 Football Espresso: Działania bramkarza w defensywie

powrót do listy

Komentarze

Brak komentarzy
Jeżeli chcesz dodać komentarz, musisz być zalogowany. Zaloguj
Advertisement