RP6

Czesi pokonani na własnej ziemi. Rosja najlepszym zespołem Europy!

Kazachstan nie obronił w czeskim Brnie tytułu Mistrza Europy. Na szczyt nie wróciła Rumunia, która przed rokiem sensacyjnie odpadła z rywalizacji w 1/8 finału. Po raz pierwszy w historii wygrać EMF Euro nie udało się również gospodarzom turnieju, czyli Czechom, którzy byli w gronie głównych faworytów turnieju. Najlepszą drużyną Starego Kontynentu w piłce nożnej 6-osobowej została natomiast Rosja, która w finale pokonała po rzutach karnych wspomnianą reprezentację Czech.

Choć zarówno Czesi, jak i Rosjanie rozpoczęli EMF Euro 2017 od porażki (Czesi przegrali 0:1 z Węgrami, a Rosjanie 0:1 z Turcją), to w kolejnych spotkaniach nie mieli już sobie równych, dzięki czemu zasłużenie zagrali w sobotnim finale. Dowodem na to jest fakt, że ci pierwsi wyeliminowali w półfinale 5-krotnych mistrzów Europy Rumunów, a drudzy w 1/8 finału Kazachstan, który europejski czempionat wygrał sensacyjnie w poprzednim roku. Faworytem starcia finałowego wydawali się być mimo wszystko gospodarze turnieju, których w każdym meczu wspierała blisko 5-tysięczna publiczność. Ku uciesze kibiców, finał rozpoczął się idealnie dla czeskich zawodników. Ci w fenomenalny sposób rozegrali w 16. minucie rzut wolny tuż przed polem karnym i za sprawą Stanislava Maříka objęli prowadzenie 1:0.

Rosjanie odpowiedzieli dopiero w drugiej połowie, ale za to jeszcze piękniejszym trafieniem, gdy efektownymi nożycami piłkę do siatki skierował Aleksei Medvedev. W 38. minucie Sborna stanęła przed szansą przypieczętowania zwycięstwa w regulaminowym czasie gry. Doświadczony Valerii Likhobabenko nie wykorzystał jednak rzutu karnego i o tym, kto wygra EMF Euro 2017, miały zdecydować "jedenastki". W nich jako pierwsi pomylili się Czesi i jak się okazało, nie udało im się już odrobić strat. Co ciekawe, decydującego karnego znów wykonywał Likhobabenko, ale tym razem - choć nie bez problemów - pokonał czeskiego golkipera, w efekcie czego rosyjski zespół mógł zacząć świętować zdobycie swojego pierwszego tytułu najlepszej drużyny w Europie w piłce nożnej 6-osobowej.

Jeśli chodzi o pozostałe rozstrzygnięcia, to oprócz Rumunów, którzy ostatecznie zajęli w imprezie czwarte miejsce, pozostali faworyci odpadli z gry dosyć szybko, bo w 1/8 finału. Tak jak napisaliśmy, mistrzowie Europy sprzed roku Kazachowie ulegli w tej fazie po rzutach karnych Rosjanom, wicemistrzowie z Węgier, czyli Chorwaci, przegrali 0:1 z Bośnią i Hercegowiną, a czwarta ekipa Starego Kontynentu z 2016 roku Czarnogóra doznała porażki z reprezentacją Polski, która z walki o medale odpadła w ćwierćfinale po dramatycznym spotkaniu z Węgrami. Ci ostatni, po tym jak przegrali 0:3 z Rosją w półfinale, niespodziewanie wygrali z kolei w meczu o brąz z Rumunią, która w Brnie bardzo chciała wrócić na szczyt. Podobnie jak w meczu z Polakami, drużyna Madziarów zwyciężyła w rzutach karnych. Wyniki wszystkich spotkań rozegranych w czasie mistrzostw Europy w Czechach znajdziecie tutaj.